V pondělí začal Alianční týden modliteb pod mottem Porada o nápravě

Praha – V pondělí 6. ledna začal Alianční týden modliteb, který potrvá do 12. ledna a pořádá ho Česká evangelikální aliance. Modlitební průvodce vychází z myšlenek Jana Ámose Komenského, který zemřel před 350 lety.

Když Jan Amos Komenský odešel z tohoto světa, zanechal po sobě své nejvýznamnější nedokončené dílo s názvem Obecná porada o nápravě věcí lidských.

Lidskost je vzácná komodita. Je tím vzácnější, čím intenzivněji jsme si vědomi jejího nedostatku. Pozorujeme, že naše lidství je rozporuplné. Máme vynikající potenciál, hodně toho víme, hodně toho umíme, hodně toho můžeme – ale právě tato naše kapacita je naší největší hrozbou. Všechno, čím disponujeme, dokážeme zneužít.

Jsme jediné bytosti, které mají potenciál sebezničení. Je proto svrchovaně důležité, abychom hledali cestu, jak uskutečňovat náš potenciál lidsky.

Problém věcí lidských s neobyčejnou prozíravostí pojmenoval Komenský právě ve své Poradě. Důkladně zde promýšlí jednak příčiny všech lidských neřádů a jednak volá lidstvo k poradě o jejich nápravě. Celé jeho nápravné úsilí stojí na základním předpokladu: Lidskost lidí není docela v pořádku, ale není docela ztracena. Existuje východisko, naděje.

Alianční týden modliteb je celosvětově rozšířená akce evangelických a evangelikálních církví, zaměřená na společné modlitby napříč různými církvemi. Tato ekumenická iniciativa vznikla jako návrh již při vzniku Evangelické aliance a poprvé byla realizována v roce 1861.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  ČEA Datum: 8. ledna 2020  Foto: ea.cz

Tags: ,

2 Komentáře

 1. Eva Hájková

  Nejsem si jistá, zda lidskost znamená totéž jako věci lidské. Ale to nevadí. Nápravu potřebujeme.
  Někteří lidé si myslí, že věci lze napravit vlastním úsilím, skutky.
  Nelze.
  Jiní jsou přesvědčeni, že jedině víra vede k těm správným skutkům. Budeme lidštější, když budeme víc věřit? Nejsem si tím jistá.
  Naděje je něco, bez čeho se nedá žít. Četla jsem, že o ní hodně psal Václav Havel. Ale naději si člověk sám nevytvoří.
  Podle mě může opravdovou lidskost vrátit člověku jedině láska. Ta je ze všeho nejdůležitější. Vzpomeňme na apoštola Pavla.
  Víra, naděje a láska jsou křesťanské ctnosti dané člověku od Boha.

  Odpověď
  • Hodnota skutků se posuzuje podle Desatera a ne podle lidských měřítek. Bez víry nemožné jest líbiti se Bohu.

   Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář