V Pozořicích postavili už pojedenácté slámový betlém zapsaný v knize rekordů

Pozořice – Několik desítek postav a zvířat vyrobených ze slámy mohou letos už pojedenácté obdivovat nejen obyvatelé Pozořic na Brněnsku. Slámový betlém, který je zapsaný v České knize rekordů, vytváří místní elektrikář Petr Filip a antropoložka Martina Bohunová Jančová. Největší figurou je slon, nechybí ani přístřešek, pod kterým jsou jesličky s Ježíškem, Marií a Josefem.

Místní pomáhají s rozestavěním betlému na začátku adventu pod košatou lípou v severní části obce, které se říká Jezera. Podle agentury Dobrý den, která eviduje české rekordy, čítal v roce 2018, v době zápisu do knihy rekordů, 39 figur. Jsou vyrobené z dřevěné konstrukce, králičího pletiva, drátů a slámy z ječmene, který si tvůrci sami pěstují, kosí a mlátí. „Nejvyšší lidskou figurou je Říman vysoký 2,41 metru, největší a nejmohutnější ze zvířecích figur je stojící slon, který má při výšce 1,80 metru délku tři metry,“ uvádí agentura Dobrý den. Za tmy je betlém nasvícený 12.000 světýlky.

SOUVISEJÍCÍBiskupství vystaví v Ostravě betlémy vytvořené z přírodnin i odpadů

Pozořický betlém má svůj web, na kterém tvůrci popisují, že k vytvoření betléma došli při snaze mít v obci osvícený vánoční strom. Uvažovali kdysi jako zastupitelé právě o jezerské lípě, ale cena byla tak vysoká, že návrh zastupitelstvem neprošel, ovšem nevzdali se. Postupně sami zkusili vytvořit první figuru osla a nakonec pokračovali až do dnešní podoby. Dnes je z toho v obci tradice a při stavění betlému asistuje řada sousedů včetně dětí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. prosince 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář