V Praze začíná výstava při příležitosti 1100 let od smrti svaté Ludmily

Praha – V Praze dnes začíná výstava při příležitosti uplynutí 1100 let od smrti svaté Ludmily. Na panelech bude představena doba a život svaté Ludmily či její vztah ke vnukovi, svatému Václavovi. ČTK to oznámili organizátoři výstavy s názvem „Svatá Ludmila – kněžna, matka, babička“, která potrvá do 15. září. Podrobnosti najdou zájemci také na webu výstavy www.svataludmila1100let.cz.

Výstava se koná symbolicky před kostelem svaté Ludmily na náměstí Míru. Kromě života svaté Ludmily lidé na panelech uvidí také třeba ztvárnění této světice v umění. Součástí prezentace budou i krátká videa seznamující návštěvníky s místy, kde Ludmila žila, zemřela a je pohřbena. Návštěvníci si budou moci videa spustit i ve svých mobilních telefonech a tabletech prostřednictvím QR kódů. Odborným garantem projektu je Univerzita Karlova.

Ludmila byla manželkou prvního historicky doloženého Přemyslovce, knížete Bořivoje I. Legendy mluví o tom, že se vdávala zhruba v 15 letech a měla asi šest dětí – tři syny a tři dcery. Kolem roku 889 ovdověla. Přežila i své syny Spytihněva a Vratislava. Osudným se jí podle legendy stal spor s vdovou po Vratislavovi Drahomírou, které se nelíbilo, že velmožové svěřili výchovu Vratislavových potomků Ludmile. Drahomíra si patrně najala vrahy, kteří Ludmilu na přemyslovském hradišti Tetíně uškrtili. Stalo se tak údajně v noci na 16. září 921. Ludmila byla pohřbena na Tetíně. Vnuk Václav nechal její ostatky přenést do Prahy, kde byly uloženy do chrámu svatého Jiří na Hradčanech.

Výročí úmrtí svaté Ludmily připomíná také aktuální výstava v Senátu, a to v Mytologické chodbě a Valdštejnské zahradě. Potrvá do poloviny října. V polovině září se rovněž uskuteční v Senátu konference Svatá Ludmila jako most mezi staletími i generacemi. Připomínky výročí pak mají vyvrcholit zářijovou národní poutí v Tetíně na Berounsku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 17. srpna 2021 Foto: Wikipedie – sv. Ludmila

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář