V Praze začne mezinárodní konference o kardinálu Beranovi

Praha – Mezinárodní konference věnovaná kardinálu Josefu Beranovi a katolické církvi v Československu ve 20. století začne dnes v Arcibiskupském paláci na Hradčanech. Dvoudenní setkání se koná u příležitosti 50. výročí úmrtí významné postavy české církve a symbolu komunistického bezpráví. Na zahájení konference vystoupí kardinál Dominik Duka, apoštolský nuncius Charles Daniel Balvo a ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, který konferenci spolupořádá, Zdeněk Hazdra.

Konference se mají zúčastnit přednášející z předních historických pracovišť a teologických fakult z Česka, Slovenska i Německa. Témata vystoupení pokryjí nejdůležitější úseky novodobé historie domácí katolické církve od situace po vzniku samostatného československého státu, přes období nacistické okupace, kdy velký počet věřících duchovních i laiků zaplatil za nekompromisní křesťanské i vlastenecké postoje svobodou či životem, až po léta komunistické totality.

Většina vystoupení bude koncipována tak, aby se dotýkala významných momentů ze života a působení kardinála Berana. Konference je mezi jiným zamýšlena jako připomínka prvního výročí přenesení jeho ostatků z Říma do vlasti. Zároveň má být poctou všem obětem totalitní perzekuce z řad českých a slovenských křesťanů a nebude postrádat ani ekumenické aspekty.

Kardinál Beran, který byl v letech 1946 až 1969 arcibiskupem pražským a primasem českým, vzdoroval nacistickému i komunistickému režimu a inspiroval hnutí za občanská práva a svobodu náboženství. Od roku 1965 žil jako vyhnanec v Římě, kde také v roce 1969 zemřel a byl pochován. Loni v dubnu byly z Vatikánu převezeny jeho ostatky do Česka, jak si přál. Uloženy byly v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. V roce 1998 byl zahájen proces jeho beatifikace, intenzivnější práce na jeho dokončení ale začala až v roce 2015.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: josefberan.cz

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář