V Praze začne v r.2023 fungovat domov pro lidi s autismem, staví ho Diakonie

Praha – V pražských Stodůlkách by měl od roku 2023 začít fungovat nový domov pro lidi s vážnější poruchou autistického spektra. Buduje ho Diakonie Praha. Zhruba dvě třetiny dvacetimilionových nákladů pokrývá dotace od ministerstva práce, zbytek peněz je nutné zajistit. Pomoci má i sbírka. ČTK o tom informovala zástupkyně Diakonie Petra Filsaková.

„Nové centrum bude fungovat 365 dní v roce, 24 hodin denně a bude stabilním domovem pro dospělé klienty s těžší formou autismu a trvalým bydlištěm v Praze, kteří potřebují individuální, intenzivní, a hlavně neustálou péči. Cílem je mimo jiné ulevit rodinám, které se o své dospělé děti starají,“ upřesnila Filsaková.

Podle expertů je služeb pro lidi s handicapem a jejich rodiny v Česku nedostatek. Odborníci poukazují na to, že péče navíc není všude po republice dostupná a někde se k ní potřební vůbec nedostanou.

Stavba začne letos v létě. Centrum má fungovat jako domov se zvláštním režimem. Podle Filsakové se dostaví budova v ulici Vlachova, kde Diakonie nyní poskytuje další sociální služby.

Podle ředitele Diakonie Praha Jakuba Suchela bude nový domov připomínat domácí prostředí, ve kterém budou mít klienti zvýšenou podporu. Bude sloužit lidem, kteří potřebují náročnější péči, ale nechtějí žít v ústavu. „K dispozici budou mít převážně jednolůžkové pokoje včetně veškerého zázemí. Zabezpečíme také budoucí provoz, k němuž ale potřebujeme adekvátně početný a vyškolený personál, který bude klientům neustále k ruce pro potřeby každodenního života,“ přiblížil Suchel. Podotkl, že podporu přislíbil pražský magistrát a zastupitelstvo k tomu přijalo zvláštní usnesení.

Podle Diakonie Praha na stavbu chybí asi osm milionů korun. Peníze chce organizace získat od dárců, a to od jednotlivců, firem i nadací. Zájemci mohou přispět na sbírkové konto 20001-127747339/0800. Bližší informace jsou na webu.

Diakonie Praha je součástí Diakonie Českobratrské církve evangelické. Tato organizace patří k největším poskytovatelům sociálních služeb v Česku. Ročně se stará o víc než 25.000 potřebných. Provozuje po republice přes 150 zařízení. Organizuje také humanitární pomoc, a to třeba při povodních. Na pomoc lidem z jihu Moravy, jejichž domovy poničilo tornádo, vybrala zatím přes 23 milionů korun.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 26. července 2021 Foto: Wikimedia Commons – Praha

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář