V pražském Alcronu byla odhalena pamětní deska Doreen Warrinerové, zachránkyně tisíců dětí před nacisty

PRAHA – Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček se v pondělí 29. dubna zúčastnil slavnostního odhalení pamětní desky Doreen Warrinerové na hotelu Alcron. Slavnostní události, která připomíná záchranné transporty do Velké Británie v roce 1939, byl přítomen také velvyslanec Velké Británie v ČR Nicholas Archer, ředitel hotelu Alcron Michal Chour a synovec Doreen Warrinerové Henry Warriner.

Během takzvaných „Kindertransportů“ z okupovaného území Čech a Moravy do Velké Británie bylo v roce 1939 před smrtí v koncentračních táborech zachráněno 669 židovských dětí. Méně známým faktem je, že Doreen Warrinerová a její spolupracovníci také zorganizovali útěk několika tisíc dalších lidí ohrožených nacistickým režimem. Iniciátorkou této záchranné operace byla právě Doreen Warrinerová. Na jejich přípravě se podíleli například také Marie Schmolková, Nicholas Winton, Trevor Chadwick, Beatrice Wellingtonová, Bill Barazetti a další. Hotel Alcron sloužil v roce 1939 skupině zachránců jako zázemí pro jejich práci.

Po slavnostním odhalení pamětní desky se ministr Petříček setkal s potomky hlavních organizátorů záchranné mise, zástupci rodin, které nabídly českým dětem ve Velké Británii zázemí, a také samotnými zachráněnými dětmi. Je to vůbec poprvé, co se v ČR podobné setkání uskutečnilo. „Tady si připomínáme příběh a odvahu paní Doreen Warrinerové, která zde v tomto hotelu pomáhala těmto dětem a organizovala jejich odjezd do Velké Británie. (…) Věřím, že touto pamětní deskou si připomeneme lidskost, odvahu, solidaritu všech lidí, kteří pomáhali v době, kdy to někteří z našich spoluobčanů potřebovali,“ řekl Petříček ČTK.

Autorem pamětní desky Doreen Warrinerové na hotelu Alcron je český architekt, herec a popularizátor architektury David Vávra.

Warrinerová přijela podle ČTK do Československa v říjnu 1938, tedy krátce po podpisu mnichovské dohody. Nejprve chtěla lidem, kteří byli po zabrání Sudet v září nuceni odejít do provizorních táborů, kupovat jídlo a přikrývky. Zjistila však, že tato pomoc nestačí. Začala proto sestavovat seznamy těch, kdo musejí odejít do bezpečí.

V prosinci 1938 začala pracovat v Britském výboru pro uprchlíky z Československa (BCRC), navázala spolupráci s diplomaty z britského velvyslanectví v Praze, kteří předkládali seznamy uprchlíků vládním úřadům v Londýně. Pro nejvíce potřebné sháněla britská víza a polská tranzitní víza. Později jezdily vlaky s uprchlíky do Polska, odkud pokračovali dál letecky nebo na lodi.

V roce 1941 byl Warrinerové udělen Řád britského impéria (OBE). Po válce se vrátila k akademické dráze, stala se profesorkou na Londýnské univerzitě, kde působila v oddělení slovanských studií. Doreen Agnes Rosemary Julia Warrinerová zemřela 17. prosince 1972 na infarkt. Paměti její pražské zimy 1938/1939 byly publikovány posmrtně v roce 1984.

 

Zdroj: Ztis.cz  Foto: MZV

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář