V Rakousku vyšla kniha o možnosti požehnání osobám stejného pohlaví v katolické církvi

Vídeň – V Rakousku byla napsána kniha o tom, jak mohou homosexuální páry obdržet formální liturgické požehnání svého spojení v katolické církvi. K tomuto kroku došlo na žádost liturgické komise rakouské biskupské konference.

Catholic News Agency informuje, že práce zahrnuje příspěvky řady německy mluvících teologů a liturgické sekce. Oficiální název knihy je „Požehnání partnerství stejného pohlaví“. Jedním z hlavních autorů a redaktorů je kněz Ewald Volgger ze soukromé Katolické univerzity v Linci.

Volgger by rád viděl zavedení oficiálního požehnání pro homosexuální páry „co nejdříve“, ale připustil, že „podle katechismu katolické církve jsou homosexuální osoby povoláni k čistotě“.

Kněz poznamenal, že „u tohoto tématu došlo k posunu“, a v otázce, proč by katolická církev měla změnit své učení. „Doktrína o homosexualitě se řeší v celé Evropě“ a změna by mohla být požadována od členů církve.

Dále dodal: „Existuje také značný počet biskupů, kteří by rádi viděli přehodnocení sexuální morálky v hodnocení partnerství stejného pohlaví.“ Volgger navíc tvrdí, že taková změna může učinit učení církve přijatelnějším a relevantnějším.

Mezi dalšími autory knihy je několik německých teologů. CNA připomíná, že v posledních letech zejména němečtí biskupové stále častěji otevřeně požadují „diskuse o otevření“ směrem k přijetí praktikované homosexuality a požehnání homosexuálních svazků v církvi.

Biskup Franz-Josef Bode z Osnabrücku, místopředseda německé biskupské konference, také dříve požadoval „debatu“ o požehnání homosexuálním párům a změně výuky církve o sexuální morálce.

Bode v rozhovoru pro CNA v lednu 2018 uvedl: „Musíme se zamyslet nad tím, jak hodnotit vztah mezi dvěma lidmi stejného pohlaví odlišným způsobem.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 4. června 2020  Foto: ku-linz.at – Ewald Volgger

Tags: ,,,

4 Komentáře

 1. Co na to povedat.Biblia o tejto teme hovori jasne. Zda sa ze tito ludia poriadne necitaju Bozie Slovo alebo len to co sa im hodi. Ak Cirkev v tomto nebudem prikladom a svetlom tak kto potom?Boh miluje hriesnika ale nenavidi hriech. Verim,ze jednym z klucov pozehnania aj nasej krajiny je aj to kedy narod sa a nehovoriac o cirkvi bude drzat a praktizovat zasady ,ktore vychadzaju z Biblie. Aj tito ludia maju sancu. Cital som niekolko svedectiev kedy takyto ludia boli uzdraveni,oslobodeni z homosexuality a poznali osobne Krista,odvratili sa od toho a ziju novy zivot.

  Odpověď
 2. Jsem heterosexuální rodič tří heterosexuálních dospělých dětí, homosexuálním vztahům nerozumím, ale netroufl bych si říci to, co vy, Peter. „Ze tyto ludia necitaju Bozie Slovo“ – Boží slovo je nutné číst ne literalitně, tj. doslovně bez kontextu jako fundamentalisti, ale primárně literně, tj. co chtěl autor – a to je i člověk se svým rozumem a svobodnou vůlí – říci. Tak Písmo četla církev od pradávna.
  Homosexualitu tak, jak jí rozumíme dnes, tj. že nemusí být nutně důsledkem svobodného a dobrovolného rozhodnutí, bibličtí autoři neznali. Ano, připouštím, že někteří byli vysvobozeni a uzdraveni z homosexuality, ale prosím přijměte fakt, že někteří NE a NEBYLA to jejich chyba. To myslím připouští dnes i evangelikální odborníci (psycholog Marek Macák např.).
  A když ty lidi odsoudíme – pořádně nečtou Boží slovo – tak co na to Bůh? Pochválí nás? Sneseme tyto „hříšníky“ uvnitř našich společenství? Nebo je Ježíšův požadavek pro nás pohoršením? Pozor na ideologický klerikalismus (Písmo ho nazívá farizejstvím), ten může vyrůst nejen u katolíků (kam patřím) ale i u evangelikálů! Bůh Vám žehnej, Peter!

  Odpověď
 3. Len pre objasnenie. To ze som napisal „ze tito ludia necitaju poriadne bibliu “ som narazal na tych ktori chcu rozmyslaju davat formalne liturgicke pozehnanie homosexualnym parom. Neviem co sa po tym presne mysli.Nie som katolik, ale vidim ze cirkev sa viac a viac otvara svetu a robi kompromisy aj zo zamerom pritiahnut co najviac ludi do cirkvi. Ako som povedal Biblia ma k tejto veci jasne stanovisko a toho sa drzim. A urcite som za to aby sa citala v kontexte. Samozrejme Boh miluje kazdeho cloveka a chce aby kazdy clovek bol spaseny, vratane homosexualov, ktori budu cinit pokanie a odvratia sa od tohto sposobu zivota.

  Odpověď
 4. Petra R. Kaprálová (PRK)

  Podle mě historie jakož i Bible homosexualitu v našem pojetí ZNALA velmi dobře. Pavel v listu Římanům nepíše, že homosexualita je morální poklesek těch, kterých se týká. On píše, že pohané byli vydáni do této ohavnosti v důsledku modloslužby. Kdo byl v něco vydán, ten za to v podstatě už ani neodpovídá. Mysl těchto lidí byla vydána satanovi ne v morálním smyslu, za který oni sami nesou zodpovědnost, ale ve smyslu nemoci, úchylky. Vždyť je to podobné vyjádření, co Ježíš řekl o ženě, kterou uzdravil, která se nemohla narovnat – že ji do té chvíle setkání držel satan v poutech mnoho let. Tvrzení, že Bible odsuzuje homosexualitu konanou např. při modlářských orgiích podle mě přinejmenším nevyčerpává a možná fakt i odporuje smyslu tohoto biblického textu. — Do jaké míry člověk může být vysvobozen z homosexuality je jiná otázka, ale myslím si, že právě celibát je do určité míry vysvobození.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář