V Rusku nečekaně propustili z vězení odsouzeného jehovistu

Moskva – V Rusku nečekaně propustili z vězení člena náboženské společnosti Svědkové Jehovovi Gennadije Špakovského, který byl před dvěma měsíci odsouzen k 6,5letému vězení. Původní rozsudek zvrátil odvolací soud. V Rusku je tato náboženská skupina považovaná za extremistickou a je zakázaná. Špakovského právník dnes výsledek odvolacího řízení označil za „zázrak“.

Původní trest vynesl 9. června soud v západoruském Pskově a šlo o dosud nejtvrdší trest pro člena této skupiny od roku 2017, kdy nejvyšší soud náboženskou společnost zakázal. Její zástupci podle agentury Reuters propuštění jednašedesátiletého Špakovského uvítali, ale není to podle nich známka trvalého zmírnění postoje Moskvy vůči jehovistům.

Špakovskij byl obviněn z organizování a financování extremistických aktivit, což ale popřel. „Myslel jsem, že se všechno potvrdí, ale stal se příjemný zázrak, něco nečekaného pro mne i pro mého mandanta,“ řekl k výsledku odvolacího řízení Špakovského obhájce Arli Čimirov.

Mluvčí společnosti Jarrod Lopes řekl, že Špakovského jméno bylo usvědčením z extremismu poškozeno, a vyzval Rusko, aby skoncovalo se stíháním Svědků Jehovových. Případ označil za pouze „jedno rozhodnutí“. „Nemá to celonárodní význam, uvidíme, zda další případy prokážou nadějný trend,“ dodal Lopes.

V Rusku se ke Svědkům Jehovovým hlásí asi 170.000 věřících, po celém světě okolo osmi milionů. Hnutí vzniklo v 70. letech 19. století kolem kazatele Charlese Russella v Pensylvánii. V Česku jsou Svědkové Jehovovi od roku 1993 registrováni jako církev a v roce 2018 se k nim hlásilo asi 15.000 lidí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. srpna 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář