V Rusku se chystá nový proces se zakázanými jehovisty

Moskva – Ruští vyšetřovatelé otevřeli nový trestní případ proti členům Svědků Jehovových v Rusku. Domovní prohlídky se uskutečnily ve více než dvou desítkách regionů, oznámila agentura Interfax s odvoláním na mluvčí kriminální ústředny. Zadrženým vůdcům jehovistů hrozí až deset let vězení, dodala. Ruský nejvyšší soud před třemi lety na žádost úřadů tuto náboženskou společnost zakázal jako extrémistickou organizaci. Řada jehovistů už v Rusku skončila ve vězení, jiní vyvázli s pokutou či podmíněnými tresty.

„Vyšetřovatelé spolu s policisty, agenty tajné služby FSB a členy (paramilitární) gardy uskutečnili domovní prohlídky ve více než dvou desítkách ruských regionů. Odhalili a zadrželi řadu organizátorů a členů, kteří podstoupí nezbytné vyšetřovací úkony,“ řekla mluvčí.

Zadržení jsou stíháni kvůli „vytvoření řídícího centra Svědků Jehovových v Rusku“ i „konspirativním schůzkám“: v jednom moskevském bytě se jehovisté tajně modlili a studovali náboženskou literaturu.

V Rusku se ke Svědkům Jehovovým hlásilo asi 170.000 věřících, po celém světě okolo osmi milionů. Hnutí vzniklo v 70. letech 19. století kolem kazatele Charlese Russella v Pensylvánii. V Česku jsou Svědkové Jehovovi od roku 1993 registrováni jako církev a v roce 2018 se k nim hlásilo asi 15.000 lidí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 14. prosince 2020 Foto: Wikipedia Commons – Moskva

Tags: ,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář