Křesťan dnes

V Severním Irsku je poprvé více katolíků než protestantů, ukázalo sčítání lidu

Belfast – V Severním Irsku je poprvé více katolíků než protestantů, ukázalo sčítání lidu. Ani jedna ze skupin nemá většinu, přesto by tento posun podle některých názorů mohl přispět k podpoře odtržení regionu od Británie a jeho připojení ke sjednocenému Irsku, uvedla dnes agentura Reuters.

Podle dnes zveřejněných výsledků se 45,7 procenta obyvatel Severního Irska považuje za katolíky nebo bylo vychováno v katolické víře. K protestantství nebo jiným křesťanským náboženstvím se hlásí 43,5 procenta lidí. Při sčítání před deseti lety bylo katolíků 45 procent a protestantů 48 procent, píše Reuters. Před dvaceti lety byl poměr 44 a 53 procent ve prospěch protestantů, dodává AFP.

Volání po větší rovnosti mezi protestanty a katolíky, z nichž většina je pro sjednocení s Irskou republikou, bylo jedním z hlavních zdrojů násilí během tři desetiletí trvajícího konfliktu. Násilnosti, které si vyžádaly 3500 životů, ukončila v roce 1998 Velkopáteční dohoda.

Demografové již dlouho předpovídali, že katolíci, kteří jsou zpravidla mladší a mají vyšší porodnost, by během jedné generace mohli začít představovat většinu voličů. V květnových regionálních volbách zvítězili irští nacionalisté ze strany Sinn Fein, což mnohé unionisty šokovalo, píše Reuters.

Katolíci sice mají ve volbách tendenci podporovat irské nacionalistické strany, ale nárůst jejich počtu ve sčítání lidu nutně neznamená nárůst počtu hlasů ve prospěch těchto stran ve volbách, upozorňuje The Guardian. V posledních volbách se na každou ze stran přiklonilo zhruba 40 procent lidí, 20 procent středových voličů odmítlo tradiční nálepky, dodává list.

Sčítání, první od odchodu Británie z Evropské unie, ukázalo, že k britské národnosti se hlásí stále méně lidí. Výhradně Brity se cítí být 32 procent lidí, 29 procent se považuje jen za Iry a 20 procent jen za Severeoiry. Před deseti lety to bylo 40 procent Britů, 25 procent Irů a 21 procent Severoirů.

Za deset let v Severním Irsku přibylo pět procent obyvatel, je jich tam 1,9 milionu. Region také stárne, lidí nad 65 let je téměř čtvrtina.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – Belfast

Exit mobile version