V sobotu bude ve sv. Vítu bohoslužba za oběti čtvrteční střelby na univerzitě

Praha – V sobotu v 11:00 bude v katedrále sv. Víta na Pražském hradě bohoslužba za oběti čtvrteční střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Sloužit ji bude pražský arcibiskup Jan Graubner. Na síti X to oznámil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), poděkoval pražskému arcibiskupství za rychlou dohodu po jednání vlády. Bohoslužby se zúčastní i prezident Petr Pavel, sdělil ČTK ředitel odboru komunikace Hradu Vít Kolář.

Soustrast pozůstalým a lítost nad tragédií vyjádřil Graubner na webu. K vyjádření soustrasti se v zaslaném prohlášení připojil i patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta.

SOUVISEJÍCÍModlitba na dálku za oběti útoku na FF UK

„V sobotu 23. 12. v 11:00 v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha bude pražský arcibiskup Jan Graubner sloužit bohoslužbu za oběti, jejich rodiny a všechny, kterých se tragická střelba na FF UK (Filozofické fakultě Univerzity Karlovy) dotkla,“ uvedl Výborný.

„Pan prezident se zúčastní smutečního rekviem v katedrále. Ostatní chystané aktivity spojené se včerejší tragédií nebudou veřejné,“ sdělil ČTK ředitel odboru komunikace prezidentské kanceláře Kolář.

„Vyjadřuji upřímnou soustrast a hlubokou lítost pozůstalým všech obětí a ujišťuji je o naší blízkosti. Modlím se za mrtvé, jejich rodiny, blízké i přátele a také za uzdravení všech zraněných,“ napsal Graubner. Doplnil, že kněží pražské arcidiecéze jsou k dispozici poskytnout všem duchovní podporu a radu.

„Vyjadřujeme hlubokou soustrast všem blízkým obětí a zraněných, kteří byli zasaženi projevem tak brutálního zla a nelidskosti. Jsme hluboce otřeseni tím, že k tomuto vražednému činu došlo v čase přípravy na Vánoce – svátky dobra a života,“ uvedl v prohlášení patriarcha Butta. Doplnil, že Církev československá husitská se připojí ke dni státního smutku modlitbami za oběti, zapojením do sbírek a dalších forem pomoci pro zasažené touto tragédií.

Čtvrteční útok v budově filozofické fakulty v centru Prahy je nejtragičtějším případem střelby v historii ČR. Vyžádala si 14 obětí z řad studentů a dalších osob a zemřel také pachatel, celkem je tedy 15 mrtvých. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ředitel pražské policie Petr Matějček. Zraněných je 25. Vláda kvůli tragédii vyhlásila na sobotu 23. prosince státní smutek. Premiér Petr Fiala (ODS) vyzval občany, aby v den státního smutku uctili památku obětí tragédie minutou ticha. Zároveň by se měly v republice v poledne rozeznít zvony.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. prosince 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář