V Srbsku přibylo nejvíce nakažených od začátku pandemie, covid má i patriarcha

Bělehrad – Srbsko za poslední den zaznamenalo téměř 14.000 nových případů koronavirové infekce, nejvíce od začátku pandemie v zemi. Mezi nakaženými je také patriarcha Porfirije, jehož předchůdce v čele srbské pravoslavné církve zemřel na covid-19. Nakažených rychle přibývá v celém regionu, rekordní přírůstek dnes ohlásilo také Slovinsko.

Srbské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že za posledních 24 hodin přibylo 13.693 nakažených. Za stejné období po nákaze koronavirem zemřelo dalších 22 lidí, čímž celková bilance úmrtí v zemi se sedmi miliony obyvatel vzrostla na téměř 13.000.

SOUVISEJÍCÍSrbsko má nového patriarchu, podle médií je blízký prezidentovi

Počet nových případů nákazy prudce roste od novoročních svátků a pravoslavných Vánoc, kdy se za slabých epidemických opatření konalo velké množství společenských akcí, připomíná agentura AP. Odborníci dávají rychlé šíření infekce také do souvislosti s nakažlivější variantou omikron.

Šedesátiletý patriarcha Porfirije má podle prohlášení církve „velmi mírné příznaky“ covidu-19 a svůj úřad vykonává z domácí izolace. Prohlášení neuvádí, zda je hlava církve očkovaná. Porfirije v neděli vedl mši v bosenské Republice srbské, kde jen málokdo dodržoval povinnost nosit roušku. Předchozí patriarcha Irinej zemřel v listopadu 2020 na covid-19, kterým se nakazil na pohřbu jiného vysoce postaveného církevního hodnostáře. I ten podlehl komplikacím spojeným s covidem-19.

Rekordní přírůstek dnes oznámilo také Slovinsko, kde za posledních 24 hodin přibylo 5164 nově nakažených. Podle agentury STA je to nejvíce od začátku pandemie v této dvoumilionové zemi. Slovinská vláda již v souvislosti s vlnou způsobenou variantou omikron zpřísnila některá epidemická opatření.

Nakažených rychle přibývá i v sousedním Chorvatsku, kde ode dneška platí další přísnější omezení shromažďování, rozšířila se povinnost nošení roušek a firmy mají pokud možno zařídit zaměstnancům práci z domova. Země se čtyřmi miliony obyvatel dnes oznámila 7956 nových případů, dosud rekordní přírůstek 9058 infikovaných zaznamenala minulý čtvrtek.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. ledna 2022 Foto: Wikimedia Commons – Porfirije

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář