New York – Po intenzivní debatě parlament státu New York schválil v úterý návrh zákona, který povoluje za jistých okolností legální provedení potratů až do narození, informuje Evangelical Focus.

Zákon o reprodukčním zdraví, který se obhájci potratů snažili prosazovat po dobu 12 let a byl kritizován náboženskými a konzervativními skupinami, prošel hlasováním v poměru 38-28 v komoře Senátu státu New York. Návrh zákona kodifikuje federální práva na potrat z roku 1973.

Podle nového znění zákona má „každý člověk, který otěhotní, základní právo rozhodnout se dokončit těhotenství do řádného termínu, porodit dítě nebo podstoupit potrat“. Zákonodarci současně vypustili ustanovení, podle kterého se nenarozené dítě starší 24 týdnů považuje za možnou oběť vraždy. Také vymazali skutek potratu z trestného zákona a provádění potratů umožnili i zdravotníkům bez plného lékařského oprávnění.

Zákon nově stanovuje, že zdravotník může provést potrat i po 24. týdnu těhotenství, jestliže podle jeho názoru „plod není životaschopný nebo je potrat nutný k ochraně pacientova života nebo zdraví,“ uvádí Postoj.sk.

Náboženské skupiny, jako je například  Adult Faith Formation v arcidiecézi v New Yorku, vyzvali věřící v úterý, aby se modlili v očekávání průchodu zákona.

„Newyorčané, připojte se k nám dnes večer, je důležité se modlit. Očekáváme, že zákon o reprodukčním zdraví se stane zákonem, čímž se v New Yorku schválí potraty,“ uvedla skupina.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-  Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář