V Turecku postaví první kostel od vzniku republiky v roce 1923

Istanbul – První kostel v Turecku za téměř 100 let začnou stavět příští měsíc v Istanbulu, informovala místní média. Povolení ke stavbě předal tento týden oficiálně starosta istanbulské části Bakirköy Bülent Kerimoglu představiteli syrské pravoslavné církve v Turecku Yusufu Çetinovi.

Nový kostel má být v evropské části Istanbulu dokončen za dva roky a bude mít kapacitu asi 700 lidí. V Turecku žije podle místních médií téměř 25.000 Asyřanů, většina z nich právě v Istanbulu.

Stavba kostela, který bude prvním novým kostelem v Turecku od založení republiky v roce 1923, byla oznámena už před několika lety. Nemohlo se s ní ale začít kvůli sporům o pozemek, který se dříve využíval jako katolický hřbitov a patřil místní římskokatolické církvi. Ta nejprve podala stížnost k soudu, ale nakonec se s představiteli syrské pravoslavné církve dohodla.

Komunita syrské pravoslavné církve se v posledních letech v Turecku rozrostla kvůli uprchlíkům ze Sýrie, kterou od roku 2011 sužuje občanská válka. Kostely a kláštery této církve jsou nyní na jihovýchodě Turecka, zejména v provincii Mardin.

V osmdesátimilionovém Turecku vyznává až 99 procent obyvatel islám, křesťanů tam žije jen necelých 200.000.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Wikipedie, Istanbul, ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář