V Turecku začal soud s pastorem z USA údajně napojeným na Gülena

Ankara – Na západě Turecka dnes podle agentury AFP začal soud s americkým pastorem Andrewem Brunsonem, který byl v zemi zadržen předloni a obviněn mimo jiné z vazeb na hnutí duchovního Fethullaha Gülena. Tomu Ankara připisuje zosnování nezdařeného předloňského pokusu o převrat. Brunsonův případ komplikuje již tak napjaté vztahy mezi Tureckem a Spojenými státy.

Padesátiletý Brunson, jenž veškerá obvinění popírá, se svou ženou řídil protestantskou církev v Izmiru na západě země. Zatčen byl v říjnu 2016. Loni v září turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že pastora propustí, pokud USA Turecku vydají Gülena, jenž žije v USA. Washington ale vydání duchovního opakovaně odmítl.

Brunson čelí obvinění z jednání ve prospěch Gülenova hnutí a z činnosti ve prospěch zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Obě organizace vláda v Ankaře považuje za teroristické. Pastor je také obviněn z politické a vojenské špionáže. Pokud bude uznán vinným, hrozí mu podle jeho právníka 15 až 20 let vězení.

Brunsonova kauza přiživuje napětí mezi USA a Tureckem. Tyto státy jsou sice spojenci v rámci Severoatlantické aliance, ale jejich vztahy se zhoršily především kvůli americké podpoře kurdským milicím v Sýrii, které Ankara označuje za teroristy.

Brunsonova dcera Jacqueline se v Ženevě obrátila na Radu OSN pro lidská práva a apelovala na vydání svého otce. „Vím, že obvinění proti mému otci jsou absurdní. Není ozbrojeným teroristou, který se snaží svrhnout nějakou vládu. Můj otec je mírumilovný pastor. “

Také zdůraznila, že sama vyrostla v Turecku a řekla: „Má rodina miluje a respektuje turecký lid a můj otec mu slouží po více než dvě desetiletí.“

Razie a zatýkání, které v Turecku následovaly po potlačeném pokusu části armády o převrat, vyvolaly kritiku v mnoha zemích. Zadrženo bylo na 50.000 lidí, dalších 150.000 lidí bylo propuštěno ze zaměstnání či suspendováno.

 

Autor: ČTK -mn- Foto: Facebook

Kategorie: Zahraničí

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář