V Týnském chrámu se uskutečnila mše k nedožitým devadesátinám Olgy Havlové

Praha – Mše v pražském Týnském chrámu připomněla dnes odkaz Olgy Havlové, která by letos oslavila devadesáté narozeniny, a dalších žen, které pracovaly pro Výbor dobré vůle. Pole biskupa Václava Malého je i dnes třeba hledat cesty, aby mohl každý člověk rozvinout své schopnosti. Zazněla i Píseň pro Olgu, kterou napsala zpěvačka Aneta Langerová spolu s Jakubem Zitkem.

„Byla opravdu svá, nic nepředstírala, na nic si nehrála, ale zároveň netoužila být na výsluní,“ řekl Malý o manželce prvního porevolučního prezidenta Václava Havla. Byla podle něj citlivá bez patosu, projevovala soucit bez sentimentu a byla konkrétní, rázná a rozhodná.

SOUVISEJÍCÍ Havel směl být ve vězení trestán jen se souhlasem ministra vnitra, řekl Duka

To se projevovalo v její práci pro Výbor dobré vůle, kterému dala za cíl pomáhat lidem se zdravotním postižením, lidem opuštěným a diskriminovaným v jejich začlenění do společnosti. Pomáhala podle Malého skromně, nikoliv povýšeně. „Člověk musí vždy v tom obdarovaném vidět svůj protějšek, ne předmět své péče,“ dodal biskup, který byl osobním přítelem manželů Havlových.

Mše, které se zúčastnily i osobnosti někdejšího disentu, například Jan Ruml nebo Anna Šabatová, připomněla také další ženy, které v nadaci založené Havlovou působily, jako byla Milena Černá, Magdalena Pištorová nebo Dana Němcová.

Po celý letošní rok Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové k nedožitým 90. narozeninám pořádá řadu projektů, akcí a aktivit pod heslem Olga je tu s námi, například setkávání u Stromů Olgy Havlové, benefiční koncert nebo sbírku Dárek pro Olgu, jejíž výtěžek půjde na pomoc potřebným.

Manželka dramatika, disidenta a později prezidenta se narodila 11. července 1933 v Praze jako Olga Šplíchalová. S Václavem Havlem zažila těžké doby normalizace. Po listopadu 1989 se zaměřila na charitativní práci a svou neokázalostí si získala oblibu veřejnosti. V roli první dámy se soustředila na činnost ve Výboru dobré vůle, který založila v roce 1990 a který dnes nese i její jméno. Zemřela v lednu 1996 ve věku 62 let.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 11. července 2023 Foto: Wikimedia Commons – Olga Havlová

Tags: ,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář