V únoru začne rekonstrukce Zdíkova paláce, muzeum se uzavře

Olomouc – Dlouho plánovaná rekonstrukce jedné z nejcennějších románských památek ve střední Evropě, Zdíkova paláce v Olomouci, začne v únoru. Rekonstrukce biskupského paláce podle návrhu architekta Jana Šépky potrvá nejméně do května příštího roku a vyjde zhruba na 50 milionů korun. Arcidiecézní muzeum Olomouc, které tvoří na Václavském náměstí s palácem jeden turisticky atraktivní celek, tak bude více než rok uzavřeno. Novinářům to ve čtvrtek řekli zástupci muzea.

Rekonstrukce paláce, která je financována z rozpočtu ITI olomoucká aglomerace, tedy z evropských dotací. V budoucnu návštěvníkům zpřístupní i dosud uzavřená místa. Podle ředitele Muzea umění Ondřeje Zatloukala se zásadně dotkne i návštěvnické infrastruktury. „Návštěvníci si budou moci poté poprvé projít všechna čtyři ramena křížové chodby, což je velký posun a trvalo nám velmi dlouho, než jsme se na tom s vlastníkem dohodli,“ uvedl Zatloukal. V podkroví kapitulních budov vznikne také nová stálá expozice, která postihne kulturně-historický vývoj svatováclavského návrší. „Slibujeme si od ní i vstup do 21. století co se týče audiovizuálních a multimediálních záležitostí,“ dodal.

Samotná příprava projektu, který zaštiťuje vlastník, tedy Metropolitní kapitula u sv.Václava, trvala více než dva roky a zahrnuje odstranění nepůvodního a nevyhovujícího zastřešení Zdíkova paláce z 80. let minulého století, výměnu pochozích lávek, zábradlí i oken, ale i zmiňované zpřístupnění celé gotické křížové chodby v přízemí budovy. Rekonstrukce pamatuje i na sociální zázemí, součástí projektu je také řešení nevyhovujícího depozitáře Metropolitní kapituly nad sakristií katedrály sv. Václava či restaurování svatostánku v kapli sv. Stanislava.

Pro návštěvníky bude nejznatelnější změnou opačný sklon střech, které kryjí vzácná románská okna, což přinese výhodu i kapli sv. Anny, tradičního místa inaugurace olomouckých arcibiskupů. „Sklon střechy totiž znovu otevře její okna přirozenému světlu. Takto osvětlený prostor uvidí návštěvníci poprvé po dlouhých desetiletích,“ doplnil Zatloukal. Nová vestavba se vůči původní architektuře vymezí materiálem. Odborníci použijí jen materiály, které se v té době nepoužívaly, tedy sklo, beton a ocel. Na první pohled tak bude jednoduše rozpoznatelné, co je původní konstrukce.

Vznik románského biskupského paláce, dříve známého jako Přemyslovský palác, souvisí s výstavbou kostela sv. Václava, který založil na počátku 12. století olomoucký kníže Svatopluk. Stavbu dokončil olomoucký biskup Jindřich Zdík, jedna z nejvýznamnějších osobností českých dějin 12. století, který je pokládán za syna kronikáře Kosmy. V sousedství kostela si nechal postavit reprezentační palác, k němuž přiléhala menší křížová chodba obdélníkového půdorysu a kapitulní dům určený pro společný život kněží. Palác byl poté několikrát přestavován.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 29. ledna 2021 Foto: Wikimedia Commons – Zdíkův palác

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář