V USA se diskutuje o homosexuálních kněžích v katolické církvi

New York – Skandály kolem případů sexuálního násilí na dětech, kterého se dopouštěli kněží římskokatolické církve, ve Spojených státech podnítily diskuse o osudu homosexuálů v kněžských sutanách, napsala včera agentura AP. Někteří konzervativci volají po čistce mezi homosexuálními kněžími, kterých by se církev měla zbavit.

Odpůrci tak razantního kroku poukazují na to, že homosexuálů je v církevních službách mnoho a jen málo z nich o své orientaci promluvilo veřejně. Církev by podle liberálních názorů měla deklarovat svou otevřenost a vyhlásit, že homosexuálové jsou vítáni, pokud dodrží celibát.

„Nápad s čistkami je směšný a nebezpečný,“ řekl agentuře jezuita James Martin, duchovní a spisovatel. „Jakákoli čistka vyprázdní farnosti a duchovní řády, z nichž odejdou tisíce kněží a biskupové, kteří žijí zdravým životem v celibátu,“ konstatoval.

Debaty o homosexuálních kněžích vyvolal případ bývalého kardinála Theodora McCarricka, který údajně zneužíval seminaristy a mladé chlapce. Podobné skandály ale rozvířily veřejné mínění i v Chile, Hondurasu, Itálii nebo Francii.

Odpůrcem homosexuálů v církevní službě je Thomas Berg, který řídí seminář Sv. Josefa na newyorském předměstí Yonkers. Mladé uchazeče pečlivě prověřuje včetně jejich „psychosexuálního“ vývoje, píše AP. Ptá se jich na partnerské zkušenosti a zkoumá míru jejich přitažlivosti pro muže. Pokud jde o gaye, kteří již v církvi působí, je proti „honům na čarodějnice“. Sexuálně aktivní kněze by ale měla církev nutit k pokání a zvažovat, zda je nezbaví kněžství. Porušování celibátu podle Berga vyvolává „spoušť“.

Podle katolických konzervativců v USA existuje „homosexuální subkultura“ v mnoha diecézích a seminářích. To prý dokazuje přítomnost sítě homosexuálně aktivních mužů, kteří se vzájemně kryjí. Připouští to podle AP i vlivný kardinál Raymond Burke. „Ve světle nedávných strašlivých skandálů se zdá být jasné, že zde skutečně existuje homosexuální kultura, nejenom v kléru, ale i ve vyšší hierarchii, která musí být vykořeněna,“ řekl kardinál.

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia – ilustrační

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář