V ženevské katedrále proběhne katolická mše, protestanti jsou pozváni k eucharistii

Ženeva – V ženevské katedrále se bude koncem února konat první katolická mše od doby reformace a protestanti byli pozváni k účasti na eucharistii.

Zpravodajská agentura Protestinfo uvádí, že při ekumenických setkáních v Ženevě je společná účast na večeři Páně běžnou praxí. Mši v katedrále Saint-Pierre 29. února bude vést kněz Pascal Desthieux, katolický biskupský vikář pro kanton Ženevy, informuje LifeSiteNews.

Katolické mše byly v kostele podle Protestinfo zrušeny po téměř 900 letech v srpnu 1535, kdy byl vnitřek chrámu změněn pro protestantskou bohoslužbu, bez soch a obrazů. Katedrála se později stala domácím kostelem reformátora Jana Kalvína.

Rozhodnutí pozvat kněze Desthieuxa, aby vedl mši v Saint-Pierre, vzniklo při neformálním rozhovorech, po nichž následovala ekumenická služba v katedrále, která pak „dozrála“ do rozhodnutí, uvedl předseda farní rady Daniel Pilly.

„Nebyla tu žádná opozice, což je důležité. Myšlenka byla přitažlivá, protože odpovídá naší touze učinit z katedrály místo setkávání všech křesťanů v Ženevě. Prostor, který přesahuje hranice,“ řekl pro Protestinfo.

Protestanti byli pozváni k účasti na mši a přijímání eucharistie, ale „v Ženevě to není nic zvláštního,“ poznamenal Pilly. „To se již děje v mnoha farnostech během ekumenických oslav, kde se protestanti a katolíci navzájem zvou na večeři Páně a na přijímání,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

 

-red-  Datum: 18. února  2020  Foto: Wikimedia Commons – ženevská katedrála

Tags: ,,

2 Komentáře

  1. Další „vlaštovka“. Společné ekum.modlitby jsou v ČR běžné několik let a konají se poč.roku. Jestliže byli skutečně pozváni i protestanté k VP tak snad to přijde i k nám za pár let. Na druhé straně nemůžeme jako protestanté se
    vzdát toho proč vůbec reformace vznikla a co stále nepřijatelného v ŘKC přetrvává…

    Odpověď
    • Karel Krejčí

      Institucionální charakter ŘKC nelze změnit. To potvrzuje i Písmo, které nabádá – vyjděte z ní. To však také potvrzuje, že jsou v ní i ti, kteří s upřímným srdcem hledají a následují Krista a právě pro ně, je tato výzva určena. Je v Písmu psáno : „Ne každý, kdo mi říká Pane, vejde do království Nebes … „. Srdce této církve skončí tak, jak nás neomylně varuje Písmo …

      Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář