Křesťan dnes

Vandalové poničili památník holocaustu v Paříži červenými otisky rukou

Paříž – Památník holocaustu v pařížské historické židovské čtvrti Marais neznámí vandalové v noci na dnešek poničili otisky rukouvyvedenými červenou barvou. Ničení památníku boje proti nacismu kritizoval jako nepřijatelné i francouzský prezident Emmanuel Macron. Ze zdi spravedlivých mezi národy se jmény lidí, kteří pomáhali Židům, byla barva odstraněna během odpoledne. Na dalších budovách památníků zatím zůstává, píše AFP.

Čin ve Francii vyvolal pobouření a mezi některými i zděšení, v zemi žije početná židovská komunita. Stovky lidí se dnes u památníku sešly, aby „znesvěcení“, jak to prezentovali, odsoudili. Většina médií chápe tento vandalismus jako kritiku izraelské operace v Pásmu Gazy, při níž už zemřelo na 35.000 Palestinců. Od propuknutí bojů v Pásmu Gazy ve Francii stoupl počet antisemitských útoků.

SOUVISEJÍCÍSkupina židů přinesla na Chrámovou horu vlajku Izraele, Jordánsko to odsoudilo

„Poničení zdi spravedlivých mezi národy, osvícenské bariéry proti nacismu, je urážkou památky těchto hrdinů a obětí šoa. Republika jako vždy zůstane neústupná tváří v tvář odpornému antisemitismu,“ uvedl Macron.

Vandalismus kritizoval i kandidát krajně pravicového Národního shromáždění do Evropského parlamentu Jordan Bardella. „Od atentátu ze 7. října se na Francii snesl antisemitismus bez zábran. Ideologie Hamásu už je přítomná na našem území a je potřeba s ní bojovat,“ napsal Bardella s odkazem na teroristický útok palestinského radikálního hnutí Hamás na Izrael, který rozpoutal válku v Pásmu Gazy.

Představitelé židovské komunity ve Francii připomněli, že „krvavé ruce“ jsou také symbolem událostí z „října 2020, kdy teroristé lynčovali dva izraelské vojáky. Je to nenávistný výkřik proti Židům,“ uvedl předseda Rady židovských institucí ve Francii (CRIF) Yonathan Arfi.

Titul Spravedlivý mezi národy udílí od roku 1963 jeruzalémský památník obětí holokaustu Jad Vašem lidem nežidovského původu, kteří za druhé světové války nezištně pomáhali pronásledovaným židovským obětem nacistického režimu. Poničená zeď v Paříži je plná jmen Francouzů, kteří dostali tento titul.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. května 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version