Vánoční sbírka Krabice od bot pomůže vybrat dárky pro chudé děti

Praha – Diakonie Českobratrské církve evangelické zahajuje vánoční sbírku Krabice od bot. Pomáhá chudým dětem a rodičům samoživitelům a je podle zástupců diakonie největší tuzemskou vánoční sbírkou. Mluvčí diakonie Ivo Mareš dnes novinářům řekl, že v Česku je chudobou ohroženo asi 13 procent dětí, tedy 250.000. Loni diakonie ve vánoční sbírce vybrala přes 50.000 dárků.

Sbírka potrvá ode dneška do 5. prosince, podrobnosti jako třeba seznam sběrných míst nebo to, pro které věkové skupiny jsou dárky potřeba, je na www.krabiceodbot.cz. „Smyslem sbírky je ukazovat solidaritu, ukazovat dětem už od útlého věku, že existují i děti, které nemusejí pod stromečkem najít žádný dárek,“ uvedl Mareš. Děti, které mohou, tak samy vyberou dárek a připraví ho pro jiné dítě.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Krabice od bot má i podobu klasické sbírky – přispívat lze prostřednictvím Krabice on-line, díky níž pokračuje dlouhodobá pomoc dětem formou doučování, předškolní přípravy a volnočasových aktivit pro děti z pěstounských rodin, azylových domů nebo sociálně vyloučených lokalit.

Dítě, které je ohrožené chudobou, podle Mareše lze poznat nikoli podle toho, že by chodilo špatně oblečené či otrhané, ale třeba podle toho, že se netěší na Vánoce, neúčastní se školních výletů, nechodí na obědy, neumí se s kamarády bavit o nových filmech či počítačových hrách. Při loňské on-line výuce se také ukázalo, že v jejich domácnostech není příslušná technika či peníze na připojení k internetu, a proto děti neměly třeba často domácí úkoly. V rodinách pak může panovat agrese, nedůvěra v dospělé či skepse vůči potřebě vzdělávání.

V Česku bylo podle Mareše loni lidí, kteří jsou ohrožení sociálním vyloučením, asi 11,5 procenta populace, což je v Evropě nejméně. Také mezi dětmi do 18 let je na tom ČR v porovnání s Evropou relativně dobře, 12,9 procenta je druhé nejnižší číslo v Evropě. Mareš připomněl, že hranice chudoby se v Česku definuje jako 60 procent mediánu příjmu, tedy kolem 12.000 korun měsíčně na osobu, pro rodinu asi 25.000 korun měsíčně. Podotkl, že chudý člověk třeba ve Švýcarsku se může lišit od chudého člověka v Česku.

V projektu Krabice od bot jsou nejčastějšími dárci jsou děti. Zapojují se do ní pravidelně nejen rodiny, ale i školy, školky a kroužky. Právě jim je určena novinka letošního ročníku – příručka pro učitele občanské výchovy, která pomůže citlivě vysvětlit, co je chudoba, jak vzniká a s čím se chudí lidé, nejen děti, potýkají.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. listopadu 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář