Vánoční Vatikán měla zdobit jedle, ochránci ale zastavili kácení

Vatikán/Řím – Svatopetrské náměstí ve Vatikánu měla letos o Vánocích zdobit 54 metrů vysoká jedle bělokorá z italských hor. Těsně před kácením ale ochránci přírody upozornili, že strom je přes 200 let starý, roste v přírodní rezervaci a tento druh je navíc zákonem chráněný. Dřevorubci od kácení na poslední chvíli upustili. Politici, kteří zanedbali administrativní stránku daru pro papeže, teď musí najít strom nový, uvedla agentura APA.

Obec Rosello v regionu Abruzzo chtěla věnovat papeži letošní vánoční strom. V regionu ale nerostly dostatečně majestátní stromy, a tak konkrétní strom obci věnovalo spřátelené město Agnone v sousedním regionu Molise. Tam už ale nesahalo povolení ke kácení, na což upozornila nezisková organizace Světový fond na ochranu přírody (WWF).

Na nesrovnalost stran vánočního stromu pro papeže upozornil právník a fotograf Dario Rapino už před dvěma lety, když politici tento konkrétní strom vybrali. Napsal v tomto smyslu také papeži, ale dodnes podle svých slov nedostal odpověď.

Vánoční strom pro papeže budil kontroverze i v minulosti. V roce 1989, kdy byl papežem Jan Pavel II., protestovali rakouští ochránci životního prostředí proti pokácení 32 metrů vysokého smrku z Kopfingu. Navzdory protestům strom nakonec putoval do Říma. Organizace WWF protestovala proti kácení jedle pro Vatikán i v roce 2006, kdy byl papežem Benedikt XVI.

Slavnostní svěcení betléma a rozsvícení vánočního stromu je na Svatopetrském náměstí naplánováno na 3. prosince. Strom podle tiskové zprávy Vatikánu ozdobí výrobky pacientů z rehabilitačního psychiatrického zařízení.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 16. listopadu 2022 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář