Varhanní festival rozezní o zářijových pondělcích plzeňskou katedrálu

Plzeň – Po tři zářijové pondělky rozezní opravenou katedrálu sv. Bartoloměje v Plzni 14. ročník varhanního festivalu. Zahrají na něm tři renomovaní interpreti varhanní hudby z Německa a Čech. Přehlídka nabídne také výstavu o klatovských varhanách či exkurze ke katedrálnímu nástroji, řekl ČTK Petr Blažek z obecně prospěšné společnosti Ars Christiana, která festival spolu s Biskupstvím plzeňským pořádá.

„Plzeňský varhanní festival je ojedinělým a originálním projektem. Je atraktivní nejen tím, že jeho umělecká úroveň je mimořádná – jsou zváni zkušení a renomovaní interpreti varhanní hudby, ale i tím, že přináší komplexní programový celek. Varhanní koncerty jsou doplněny mluveným slovem,“ uvedl.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

V nově opravené katedrále na hlavním plzeňském náměstí zahájí festival 6. září německý varhaník Martin Bernreuther, který přednese dílo Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Johannese Brahmse a Ference Liszta. Druhým interpretem festivalu bude mladý varhaník Ondřej Horňas, který 20. září zahraje varhanní přepis Vltavy od Bedřicha Smetany v úpravě Jonathana Scotta a Novosvětské Antonína Dvořáka v úpravě Zsigmonda Szathmáryho.

Festival uzavře 27. září koncert mladé české varhanice Jiřiny Dvořákové-Marešové. V jejím podání uslyší posluchači skladby Sigfrieda Karg-Elerta, Bedřicha Antonína Wiedermanna, Maxe Regera, Césara Francka, Louise Vierna, Jehana Alaina a její vlastní improvizaci.

Součástí festivalu bude také výstava dokumentující unikátní opravu varhan jezuitského kostela v Klatovech. Uskuteční se rovněž 11. září dvě exkurze u katedrálních varhan s diecézním organologem Jiřím Reindlem.

Festival navazuje na 13 předchozích ročníků. „Posluchači i hudební kritici je přijali s nadšením. Návštěvníci těchto akcí požadovali pokračování v dalších letech. Obecně zájem o koncerty varhanní a duchovní hudby v Plzni stále roste,“ dodal Blažek.

Společnost Ars Christiana má za cíl vzdělávání v oblasti kultury spojené s křesťanstvím, péči o uchování kulturních statků včetně poskytování pomoci nebo spolupráci při péči o památky vzniklé ve spojitosti s křesťanstvím. V Plzni kromě varhanního festivalu pořádá například předvánoční Adventní půlhodinky, hudební nešpory, benefiční koncerty na podporu generální opravy varhan u františkánů v Plzni, výuku a vedení gregoriánského chorálu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. září 2021 Foto:

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář