Varhany v kolínském chrámu sv. Bartoloměje budou mít po renovaci nový zvuk

Kolín – Varhany v kolínském chrámu sv. Bartoloměje budou mít díky dalším rejstříkům a třetímu manuálu nový zvuk. Po zhruba dvouleté kompletní opravě a dalších úpravách jsou chrámové varhany zpět v Kolíně. Na kůru je pracovníci varhanářské firmy sestavují už třetí týden, nyní dokončují varhanní skříň a zavěšují prospektové píšťaly. Na intonaci a ladění se bude v listopadu podílet také intoner z Finska. Poprvé se varhany pro veřejnost rozezní v prosinci. Pro varhanářskou společnost Dlabal-Metler z Olomoucka je přestavba kolínského nástroje dosud největší zakázkou, řekl dnes ČTK za firmu varhanář Petr Dlabal.

Původní varhany vznikly kolem první světové války a byly několikrát přestavovány. „My jsme k nim přišli, když už byly v havarijním stavu a rozhodlo se, že restaurovat se budou jen některé části a na základní platformě se vybuduje nový nástroj takzvaného francouzského neboli symfonického typu,“ řekl Dlabal. Restaurováním prošla varhanní skříň a prospektové píšťaly, další části jsou většinou nové.

SOUVISEJÍCÍV kostele v Bozkově na Semilsku mají po deseti letech funkční původní varhany 

Varhany francouzského typu mají například jiný systém ovládání, pomáhá s ním takzvaný Barkerův stroj, který zesiluje mechanický impulz. Zvuk má díky široké škále a velikosti píšťal bohatší dynamiku, uvedl Dlabal. Kolínské varhany se tak zvukem přiblíží varhanám z 19. století, které zvukem obsáhly celý symfonický orchestr. „Dovedou hrát od absolutního pianissima po ten největší zvuk, co z toho jde vydat,“ popsal Dlabal.

Zhruba polovinu prací, například renovaci hracího stroje a traktur, zajišťovali pracovníci varhanářské firmy Kánský-Brachtl z Krnova. Součástí nástroje je přes 2700 píšťal, 48 rejstříků a tři manuály. Největší píšťaly, které mají přes pět metrů, budou na kůr přemisťovat pomocí kladkostroje. Po dokončení technické části budou varhanáři píšťaly varhan intonovat a ladit.

Farnost získala na opravy varhan dotaci z evropských fondů. Částka 21 milionů korun ale nezahrnuje rozšíření nástroje o další rejstříky a třetí manuál, které vyjdou na dva miliony korun. Ty chce farnost získat zejména z darů, v takzvané adopci píšťal už se sešlo přes 720.000 korun.

Do chrámu dnes přivezli také nový pískovcový oltář podle návrhu sochaře Václava Ciglera. Oltář vyrobený z jediného kusu kamene váží asi 5,6 tuny. Uvnitř oltáře budou uložené ostatky čtyř svatých, Vojtěcha, Prokopa, Bartoloměje a Zdislavy. Oltář posvětí pražský arcibiskup Jan Graubner. Přibyde ještě pískovcový ambon.

Renovace varhan a nový oltář a ambon završují několikaletou kompletní obnovu celého interiéru chrámu. Restaurátorskými pracemi prošly desítky kusů mobiliáře, nástěnné malby, chrám má například nové pochozí lávky na půdě, osvětlení, ozvučení a kamery. Většinu z šedesátimilionových nákladů pokryla farnosti evropská dotace.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. října 2023 Foto: Wikimedia Commons – chrám sv. Bartoloměje

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář