Varhany z ostravské katedrály míří do Košic, v neděli je lze slyšet naposled

Ostrava – Varhany z ostravské katedrály Božského Spasitele se budou přesouvat do Košic. Získá je tamní farnost Panny Marie Královny míru. Nynější varhany tak z kůru katedrály zaznějí naposledy v neděli, kdy se chystá rozlučkový koncert. ČTK to dnes sdělil tiskový mluvčí Biskupství ostravsko-opavského Ondřej Elbel.

„Následně varhany čeká stěhování a v katedrále se tak uvolní prostor pro varhany, které katedrální farnost koupila od Janáčkovy filharmonie,“ uvedl mluvčí. Farníci z Košic podle něj dlouhodobě hledali vhodné varhany pro svůj kostel. Současný nástroj je totiž poruchový. „Varhaníci se dennodenně setkávají s nehrajícími tóny, nefunkčními registry a nespolehlivým ovládáním nástroje,“ uvedl arcidiecézní organolog František Beer.

SOUVISEJÍCÍCenný poutní kostel v Jaroměřicích má zrestaurované varhany

Když do košické farnosti nastoupil kněz Martin Novotný, bylo jeho přáním získat lepší varhany. „Po nějakém čase přišla možnost přemýšlet nad píšťalovými varhanami z ostravské katedrály. Bylo to velké překvapení. V západní Evropě se sice čas od času nějaký kostel zavře, ale kvalitní varhany nebývají na prodej, slouží pro koncertní účely,“ uvedl kněz.

Naposledy se stávající varhany v ostravské katedrále rozezní v neděli v 16:00. Po koncertě bude možné vystoupat k varhanám a naposled si je před stěhováním prohlédnout. V následujícím týdnu pak začne jejich stěhování na Slovensko. Po nutných opravách by měly v Košicích zaznít na sklonku srpna.

Košická farnost kupuje ostravské katedrální varhany zhruba za 1,125 milionu korun. „Částka utržená za prodej varhan pomůže ostravské katedrální farnosti při veřejné sbírce Varhany pro Ostravu. Díky ní bude mít ostravská katedrála Božského Spasitele varhany, které svým zvukem obří prostor katedrály zaplní. Ty, které se prodávají do Košic, toho navzdory svému zajímavému neobaroknímu zvukovému ideálu nemohly dosáhnout. Do značně menšího košického chrámu Panny Marie Královny míru se ale budou výborně hodit,“ řekl Elbel. V následujících dvou letech tedy budou v katedrále sloužit pouze varhany, které stojí v přední části hlavní lodi kostela.

Varhany, které má získat ostravská katedrála, vznikly v 80. letech pro pražský Palác kultury. „Novou budoucnost zřejmě nejlepším varhanám, které v Československu za normalizace vznikly, dala Janáčkova filharmonie v Ostravě. Ta se ale v příštích letech také bude stěhovat, a to do zbrusu nového koncertního sálu. Prvotřídním varhanám tedy hrozilo, že ztratí svůj domov a nezbude, než je rozprodat po píšťalách. Do málokterého prostoru se totiž hodí. Nakonec se jich ujala farnost Moravská Ostrava, která díky nim může ostravské katedrále po 140 letech od jejího vzniku dopřát nástroj takové velikosti a kvality, jakou si druhý největší chrám na Moravě zaslouží,“ doplnil Elbel.

Varhany by v katedrále měly být v roce 2026. Na renovaci a instalaci nástroje potřebuje farnost sehnat zhruba 27,5 milionu korun.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 2. dubna 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář