Vatikán hájí papežovu cestu do Iráku, koná se navzdory pandemii

Vatikán – Vatikán hájí rozhodnutí papeže Františka nezrušit jeho nadcházející cestu do Iráku, která má začít v pátek navzdory zhoršující se epidemické situaci a ohrožení, jež může účast na mších představovat pro irácké věřící. Mluvčí Matteo Bruni dnes ujistil, že při papežově návštěvě se budou dodržovat přísná hygienická opatření. Podle něj je návštěva hlavy katolické církve v Iráku, vůbec první v této zemi, „aktem lásky vůči tamním křesťanům“.

Pro papeže je cesta do Iráku první zahraniční cestou od začátku pandemie covidu-19. Její plánování začalo už v roce 2019, loni se však kvůli šíření nákazy v Itálii a dalších zemích světa nemohla uskutečnit.

Vatikán nyní čelí otázkám, proč v současné situaci nebyla cesta znovu odložena, a to zejména kvůli stoupajícímu počtu nakažených v Iráku. Irácké úřady nyní hlásí každý den zhruba 4000 nových případů infekce. Bruni dnes poukázal na to, že Irák má velmi mladou populaci, a zdůraznil, že papežská cesta se odehraje za dodržení přísných hygienických nařízení včetně omezené kapacity věřících na mších, nošení roušek či dodržování rozestupů. František podle něj bude cestovat v uzavřeném obrněném voze, aby se předešlo srocování lidí na ulicích.

Agentura AP ale napsala, že v plánu stále je, že papež odslouží v Irbílu pod širým nebem mši až pro 10.000 lidí.

„Celá komunita a celá země bude moci sledovat tuto cestu skrze média a bude vědět, že papež je tam pro ně a přináší jim poselství, že naděje je možná i v těch nejsložitějších situacích,“uvedl Bruni.

O víkendu vyšlo najevo, že covidem-19 onemocněl v Iráku i vatikánský velvyslanec, arcibiskup Mitja Leskovar, který je za přípravu papežovy cesty zodpovědný.

František zavítá do Iráku jako vůbec první hlava katolické církve. Jeho dva předchůdci Jan Pavel II. a Benedikt XVI. se do této země nedostali z bezpečnostních důvodů. Cesta potrvá od 5. do 8. března, papež navštíví mimo jiné Bagdád, Irbíl či Ur a v Nadžafu se setká s vlivným představitelem šíismu ajatolláhem Alím Sistáním.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 2. března 2021 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář