Vatikán je znepokojen situaci v německé církvi

Vatikán – Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu. K situaci v Německa se vyjádřil papež i kardinál Marc Ouelleta a oba tam podle informací stránky cirkev.cz napsali list.

František ve svém dopisu apeloval na jednotu německých katolíků. Podle časopisu Herder Korrespondenz o papežovu reakci na kontroverzní „synodální cestu“ požádali kardinálové Luis Ladaria, Marc Ouellet a Pietro Parolin. Papež František měl požádat o konzultaci německého kardinála Waltera Kaspera.

Tři jmenovaní kardinálové se sešli v květnu kvůli zprávám apoštolského nuncia v Německu, že se němečtí biskupové spolu s Centrálním výborem německých katolíků zabývají otázkami jako je kněžství žen, možnost zrušení celibátu a změna katolické sexuální etiky, informoval Herder Korrespondenz.

Kardinál Kasper v rozhovoru pro Herder Korrespondenz vyjádřil údiv nad tím, jak někteří němečtí biskupové na tento papežský list zareagovali. „V Německu byl sice přijat s velkým uznáním, ale následně jej odložili stranou a nadále pokračují po svém. Bez obnovy víry však všechny, dokonce i dobře promyšlené, strukturální reformy vyzní do prázdna.“

„Klameme sami sebe pokud tvrdíme, že novou radost z víry je možné probudit pouhými strukturálními reformami. Nakonec mohou vést k novému, ještě hlubšímu zklamání,“ řekl kardinál Kasper.

V listu adresovaném předsedovi německého episkopátu kardinál Marc Ouellet potvrdil obavu Vatikánu nad vývojem situace v německé církvi a přiložil dokument, ve kterém se konstatuje, že plány německých biskupů porušují kanonické normy a směřují ke změně všeobecných norem a učení církve.

Kardinál Marx prefektovi Kongregace pro biskupy odepsal, že německá „synodální cesta je proces sui generis“ a její usnesení nemají být čtena ve světle kanonického práva. „Doufáme, že výsledky formování veřejného mínění v naší zemi budou nápomocné rovněž celé všeobecné církvi a jiným episkopátům.“

Kardinál Marx: Církev musí vážně diskutovat o tématu celibátu, roli žen a sexuální morálce

 Katolická církev v Německu je v situaci, kdy musí být podpořena debata o celibátu a roli žen, říká předseda německé biskupské konference.

Skandál sexuálního zneužívání a požadavky na reformu změnily německou církev, tvrdí podle American Magazine kardinál.

„Církev v Německu zažívá zlom. Víra může růst a prohlubovat se pouze tehdy, když budeme osvobozeni od omezeného myšlení, abychom mohli pokračovat ve svobodných a otevřených debatách a schopnosti zaujmout nové pozice a jít novými cestami.“

„Církev potřebuje synodální pokrok. Papež František to podporuje,“ řekl kardinál Marx. „Budeme vytvářet formáty pro otevřené debaty a zavážeme se k řízení, které usnadní odpovědnou účast žen a mužů z našich diecézí.“

Němečtí biskupové uvedli, že stále pracují na tom, jak postupovat po skandálu se sexuálním zneužíváním a dalších naléhavých otázkách.

„Je možné slyšet mnoho hlasů, že musí existovat konkrétní seznam opatření. Mohu jen odpovědět, že pracujeme na bodech, které jsme tam jmenovali,“ řekl kardinál Marx.

K diskusi o celibátu uvedl, že vyžadují další studium. Kardinál Marx také řekl, že katolická sexuální morálka potřebuje rozvoj. „Vnímáme, že často nejsme obeznámeni s otázkami týkajícími se moderního sexuálního chování,“ řekl.

Kardinál řekl, že si je vědom, že výsledky konference neuspokojí mnoho lidí. „Ne všechny výsledky našich diskusí se setkají s vašim porozuměním,“ řekl. „Z tohoto důvodu žádáme o vaši modlitební podporu, o vaši pomoc a váš kritický hlas. Jedině tak můžeme postupovat společně jako Boží lid.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 22. září 2019  Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,,

6 Komentáře

 1. ŘKC diskriminuje ženy, protože se nemohou stát kněžkami a také své kněze, kteří se nemohou ženit. Papež František je konzerva a staví se proti pokroku v církvi, káže vodu, ale pije víno.

  Odpověď
  • Papež František není taková konzerva, jak si myslíte. Je o mnoho kroků napřed,
   než mnoho prelátů. Ono změnit smýšlení toho titaniku,
   aniž by došlo k rozkolu, není jednoduché. Čtěte jeho texty. Jsou dobré.

   Odpověď
 2. Nerozumím tomu, proč evangelikální web dává tolik prostoru těm nejzakonzervovanějším kardinálům.
  (Také Sarah nebo Brandmüller)
  Jedná se i o věci, které se v evangelikálních církvích nepraktikují (celibát).
  Kardinál Marc Ouellet není žádnou věrohodnou autoritou. Právě on je namočen do kauzy
  trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka. Ještě se neobrátil. ..

  Odpověď
  • A vida, rád vás tu potkávám 🙂 Myslím, že zdejší portál dává prostor velmi široké paletě postojů a spiritualit, a jsem rád, když si přečtu o konzervativních katolických kardinálech, o papeži Františkovi, o progresivní mládeži ČSCH, o vzrušených debatách u anglikánů a baptistů…

   K článku samotnému — debata uvnitř církve ukazuje, že to v ní žije. Dokud se debatuje s úctou a staví na základu, kterým je Kristus, nic proti. Dění v Německu sice nesleduji do detailu, ale laickým pohledem se mi nezdá, že by hrozil rozvrat.

   Odpověď
  • A Kasper je taky konzerva ? Co se děje v německu nekalého že už to smrdí i Kasperovi ?

   Well, that escalated quickly ! Tomu Kasperovi který ještě před pár lety patřil k nejlevicovější avantgardě církve a patří do úzkého kruhu papeže Františka ?

   😀

   Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář