Vatikán jmenoval kardinála, který je klíčový při volbě papeže

Vatikán – Papež František dnes jmenoval irského kardinála Kevina Farella do funkce kardinála komořího (camerlenga), který hraje klíčovou roli v době po úmrtí nebo rezignaci hlavy církve, kdy připravuje volbu jejího nástupce. Informovala o tom vatikánská tisková služba. Kardinálem komořím byl až do loňského léta Francouz Jean-Louis Tauran, po jeho smrti úřad dočasně zastával arcibiskup Giampiero Gloder.

Úřad kardinála komořího je důležitý zejména v období takzvané sedisvakance, tedy prázdného svatého stolce. To nastává po smrti či odstoupení dosavadního papeže. V tomto období kardinál komoří přebírá vedení církve a organizuje konkláve, na němž sbor kardinálů volí dalšího papeže.

Tauran do funkce nastoupil v roce 2014, tedy krátce poté, co v roce 2013 oznámil svou rezignaci papež Benedikt XVI. Byl to první papež po šesti stoletích, který z čela církve odešel po svém rozhodnutí ještě za života, a to kvůli zdravotním problémům. Volbu jeho nástupce Františka, kterému je nyní 81 let a těší se dobrému zdraví, vedl ještě předchozí kardinál komoří Tarcisio Bertone.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: screenshot YouTibe – papež František

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář