Vatikán k izraelsko-palestinské otázce: „Dva státy pro dva národy“

Vatikán – Za jedinou cestu k řešení vleklého izraelsko-palestinského konfliktu považuje Vatikán přímá jednání, která by vedla ke spravedlivému kompromisu a měla na zřeteli legitimní aspirace obou národů. Vatikánské tiskové prohlášení reaguje na rozhodnutí USA o legitimitě izraelských osad na palestinských územích.

„S ohledem na nedávná rozhodnutí, která hrozí dalším oslabením izraelsko-palestinského mírového procesu a beztak křehké stability v regionu, Svatý stolec potvrzuje svůj postoj k této záležitosti, totiž řešení dvou států pro dva národy, jako jedinou cestu vedoucí k definitivnímu řešení letitého konfliktu. Svatý stolec podporuje právo Izraleského státu na život v míru a bezpečí v rámci hranic uznaných mezinárodním společenstvím, avšak stejné právo náleží také palestinskému národu a musí být respektováno a realizováno.

Vatikán vyjadřuje přání, aby obě strany prostřednictvím přímého jednání mezi sebou za podpory mezinárodní komunity a při dodržování rezolucí Spojených národů mohly nalézt spravedlivý kompromis, který by měl na zřeteli legitimní aspirace obou národů.“

Nóta Svatého stolce reaguje na sdělení amerického ministra zahraničí Mika Pompea, který v pondělí prohlásil, že izraelské osady na zajordánských územích nejsou v rozporu s mezinárodním právem. Mluvčí palestinského prezidenta Abu Mazena označil výrok Spojených států za „neplatný, nepřijatelný a odsouzeníhodný“. Podle Úřadu Spojených národů pro lidská práva představují izraelské osady na palestinských územích porušení mezinárodního práva. Rovněž Evropská unie se distancovala od Washingtonu a nadále považuje tyto osady za ilegální.

 

Autor: Vatikánský rozhlas  Datum: 21. listopadu 2019  Foto: YouTube – Netanjahu a Abbás

Tags: ,,,,

1 Komentář

  1. Myslím, že pokud někdo nesouhlasí a vnímá to jinak – tedy ne dva státy, ale jen jeden – Izrael, měl by zvážit to, že Izrael prohrál klíčovou válku. Mám na myslí demografii. Není možný demokratický Izrael ve stávající podobě včetně arabských území. Pak je otázka, co s tím – třeba genocida, nebo konec demokracie a nadvláda jedné rasy? Nebo radši ty dva státy? Mělo by být snad Boží zaslíbení o zemi naplněno skrze koncentráky nebo útlak jedné skupiny?
    Osobně mi připadá ošklivé, chtít naplnit Boží zaslíbení vraždami – někteří ultra ortodoxní židé to tak ale nevidí.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář