Vatikán ke COP26: Je tu pokrok, ale čas se krátí

V komuniké Vatikán oceňuje závazek států omezit zvyšování teploty, ale znovu se zdůrazňuje, že je třeba se dohodnout na jasném plánu k odstranění nedostatků, které se objevily.

Vatican News

„Slibné“ a „zásadní pro přežití nejzranitelnějších komunit“: tak hodnotí Svatý stolec závazky států, které se účastní konference COP 26 v Glasgow, omezit nárůst průměrné globální teploty na 1,5 °C oproti předindustriálnímu období a poskytnout finanční prostředky nezbytné k dosažení tohoto cíle.

Text připomíná, že delegace přivezla do Skotska papežovy obavy o společný domov a „zdůraznila lidskou tvář klimatické krize, její dopad na nejchudší a ty, kteří ji nejméně způsobili“.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Jasný plán

Vatikán oceňuje závazek států, ale zároveň připomíná, že „je třeba ještě mnoho udělat“, a proto je třeba najít účinné způsoby, jak odstranit některé nedostatky, které se objevily „v oblasti zmírňování, přizpůsobování a financování“. „Zdroje, které jsou k dispozici pro tyto tři aspekty, jež mají zásadní význam pro dosažení cílů Pařížské dohody, bude třeba posílit a obnovit,“ uvádí se ve zprávě. „Svatý stolec,“ pokračuje komuniké, „doufá, že se na konferenci COP26 podaří brzy dosáhnout dohody o jasném plánu, jak tyto nedostatky odstranit, přičemž vedoucí úlohu by měly převzít rozvinuté země.

Odpovědná rozhodnutí pro budoucí generace

Delegace poté připomněla společnou výzvu náboženských představitelů a vědců ze 4. října, která se zaměřuje na osud komunit nejvíce ohrožených změnou klimatu, a citovala papežova slova o „ekologickém dluhu a solidaritě, kterou průmyslové země dluží chudým“.  Delegace Svatého stolce doufá, že konečná rozhodnutí COP26 „budou inspirována skutečným smyslem pro odpovědnost vůči současným i budoucím generacím, jakož i péčí o náš společný domov, a že tato rozhodnutí budou skutečnou odpovědí na volání Země a volání chudých“. „Čas běží. Tuto příležitost – jak uvádí dopis papeže Františka skotským katolíkům – bychom neměli promarnit.“

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 14. listopadu 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,,

2 Komentáře

  1. Židé si kdysi mysleli, že Ježíš přijde a zažehne nějakou revoluci 🙂 a momentálně to ve světě vypadá tak, že před jeho příchodem asi bude zažehnut pořádný oheň.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář