Vatikán kvůli epidemii ruší velikonoční mytí nohou, papež cestu

Vatikán – Kvůli šíření koronaviru zřejmě bude muset katolická církev porušit některé po staletí neměnné liturgické tradice spojené s oslavou Velikonoc, včetně rituálního mytí nohou na Zelený čtvrtek, které letos papež František ze svého programu vynechá. Oznámil to v dnes zveřejněném dekretu kardinál Robert Sarah, který v Papežské kurii vede Kongregaci pro bohoslužbu a svátosti. Vzhledem k pandemii nemoci COVID-19 papež odloží i svou cestu do asijských zemí, která byla plánována na podzim.

Velikonoční rituál mytí nohou odkazuje na Ježíšovo gesto pokory vůči apoštolům krátce před jeho ukřižováním a zpravidla se odehrává v kostele. Současný papež ale tuto pokoru projevuje i výběrem míst, kam se na Zelený čtvrtek vydává. Loni tak myl nohy 12 trestancům ve věznici Velletri u Říma.

Podle Saraha je pravděpodobné, že Vatikán odloží, zruší či přesune i procesí, která se měla konat během velikonočního Svatého týdne, včetně velkopátečního procesí u římského Kolosea. Už dříve katolická církev rozhodla o tom, že velikonoční rituály ve Vatikánu se letos budou konat bez věřících a přenášet se budou pomocí streamingových služeb.

Agentura Kathpress dnes napsala, že papež kvůli koronaviru s velkou pravděpodobností odloží i svou podzimní cestu do Asie. František měl navštívit Indonésii, Východní Timor a Papuu Novou Guineu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor:  ČTK  Datum: 21. března 2020  Foto: Wikimedia Commons – papež

Tags: ,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář