Vatikán ocenil vítězství Thunbergové v anketě časopisu Time

ŘÍM – Nejvyšší vatikánští představitelé ve čtvrtek přivítali jmenování mladé Švédky Grety Thunbergové časopisem TIME Osobností roku kvůli jejímu úsilí v boji za zlepšení životního prostředí.

Kardinál Peter Turkson, prefekt vatikánského úřadu pro lidský rozvoj, označil Thunbergovou za „velkého svědka toho, co církev učí v péči o životní prostředí a péči o člověka,“ informuje portál Crux.

„Jaký je její cíl? Vynechává školu pro budoucnost, budoucnost, kterou nelze zaručit, protože neexistuje péče o životní prostředí,“ uvedl a dodal, že v mnoha případech je naprosto nedostatečná soudržnost mezi politikami v oblasti životního prostředí, varoval kardinál.

Turkson trval na tom, že její aktivismus upozorňuje na problém chudoby, o kterém mluví církev, což souvisí s péčí o životní prostředí. „Jde to ruku v ruce s církevním učením,“ řekl a dodal, že „péče o životní prostředí je také věcí víry.“

Turkson dále poznamenal, že často dochází k oddělování životního prostředí a víry, „která musí být občas překonána“, a poukázal na Starý zákon, který vypráví, jak „věrnost Boží smlouvě znamenala péči o nejslabší členy společnosti a životní prostředí.“

V pouhých 16 letech je Thunbergová nejmladší oceněnou osobností. Svědčí to o tom, že dokázala zaujmout svět a upozornit na problémy spojené s péčí o životní prostředí.

Setkání s papežem ve Vatikánu

Šestnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunbergová se v dubnu ve Vatikánu setkala s papežem Františkem. Na závěr jeho generální audience na náměstí svatého Petra s ní papež krátce hovořil a ona při tom držela ceduli s nápisem „Připojte se ke klimatické stávce“.

Podle agentury AP měla Thunbergová na audienci čestné místo společně se svým otcem Svantem Thunbergem. Na závěr k ní papež přišel, podal jí ruku a krátce s ní pohovořil.

„Děkuji vám za to, že hájíte ochranu klimatu a říkáte pravdu. Hodně to znamená,“ řekla mladá Švédka Františkovi. Ten dívku v její kampani podpořil. „Bůh ti žehnej. Jen pokračuj v díle. Jen do toho, jen dál,“ cituje papežovu repliku agentura Reuters. Obsah krátkého dialogu později potvrdila i sama aktivistka na facebooku a také vatikánský mluvčí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 14. prosince 2019  Foto: Facebook – Greta Thunberg

Tags: ,,,,,

2 Komentáře

  1. Ach jo. Koho si vybere časopis, je samozřejmě jeho volba, ale církev by neměla podléhat konjunkturalismu. Místo toho by měla upozorňovat na jiné případy, například na pronásledování křesťanů nebo obecně nesvobodu. Mou volbou osobnosti roku by byla Asia Bibi.

    Odpověď
  2. Nejdříve je potřeba si přestat lhát a přiznat si, že tento papež nehájí ani zájmy církve ani křesťany. Kope za marxisty, EU a masovou islámskou migraci. Je to dosazená loutka.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář