Vatikán odmítl snahy států o prolomení zpovědního tajemství

Vatikán – Vatikán v prohlášení označil za „nepřijatelné“ snahy států o prolomení zpovědního tajemství. Podle agentury Reuters je jedná o zřejmou odpověď na kroky zákonodárců v Austrálii a v dalších zemích, které uvažují o schválení zákonů, jež by umožnily prolomení tajemství v případech sexuálního zneužívání.

Dokument vydaný Vatikánem uvádí, že žádná vláda nemůže nutit kněze tajemství porušovat. „Nedotknutelné tajemství zpovědi přichází přímo z Bohem zjeveného zákona a jeho kořeny jsou ve své podstatě svátostí do té míry, že nemůže být připuštěna žádná výjimka,“ uvádí se v dokumentu, který byl schválen papežem Františkem.

Dokument, jenž nezmiňuje žádné konkrétní země nebo skandály kolem zneužívání, si také stěžuje na „znepokojující negativní předsudky proti katolické církvi“.

Právní systémy většiny zemí respektují právo katolických kněží ponechat v tajnosti to, co se dozvěděli během zpovědi. Podobné právo mají například i obhájci, kteří nejsou povinni odhalit důvěrné informace o svých klientech. Kvůli krizi vyvolané sexuálními skandály církevních představitelů se však množí hlasy vyzývající ke zrušení této výsady.

Závěry loňského vyšetřování zneužívání dětí v Austrálii doporučily, aby země schválila novou legislativní úpravu, která by náboženské představitele donutila ohlásit případy zneužívání, o kterém by se dozvěděli během zpovědi. Výzvu zatím vyslyšely dva z osmi australských států, které z neohlášení informace o zneužívání získané u zpovědi učinily trestný čin. Zbylé australské státy o této možnosti uvažují.

V květnu kalifornský senát schválil zákon, který umožňuje porušit zpovědní tajemství v případě, že se kněz dozví o možném sexuálním zneužívání spáchaném jiným knězem.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK Datum: 2. července 2019 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář