Vatikán potrestal bývalého polského arcibiskupa za nedbalé prověření zneužívání

Varšava/Vatikán – Vatikán potrestal někdejšího vratislavského arcibiskupa Mariana Golenbiewského za nedbalost v případě prověřování obvinění ze sexuálního zneužívání. Třiaosmdesátiletý polský duchovní se mimo jiné nesmí účastnit církevních ani světských ceremonií, oznámila v sobotu podle agentury Reuters vratislavská arcidiecéze.

Vatikán Golenbiewského vyšetřoval údajně kvůli tomu, že nevěnoval dostatečnou pozornost obviněním ze sexuálního zneužívání v rámci katolické církve z let 1996 až 2013.

Penzionovaný arcibiskup musí v rámci trestu „žít v duchu pokání a modliteb“, zakázanou má účast na veškerých veřejných ceremoniích. Musí také poslat „příhodnou částku“ do fondu, který pomáhá obětem zneužívání, píše se bez bližších detailů v prohlášení.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Mocnou katolickou církev v Polsku v posledních letech poznamenala vlna skandálů týkající se sexuálního zneužívání dětí i následné oficiální reakce církevních představitelů, která byla označovaná za necitlivou nebo za pokus o kamuflování údajných provinění.

Nedostatečnou reakci polských představitelů církve vyšetřuje Vatikán, který kvůli tomu letos v březnu potrestal i bývalé arcibiskupy Gdaňsku a Kališe.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. srpna 2021 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář