Vatikán připravuje reakci na obvinění, že věděl o zneužívání

Vatikán – Vatikán připravuje reakci na obvinění, že vysocí církevní představitelé včetně papeže Františka věděli o podezřeních ze sexuálního zneužívání, kterých se údajně dopouštěl bývalý americký kardinál Theodor McCarrick. Podle agentury AP to oznámili papežovi poradci.

Devět poradců z řad kardinálů ve svém prohlášení vyjádřilo, pokud jde o skandál, „plnou podporu“ papeži.

Kardinálové, kteří se tento týden scházejí ve Vatikánu, uvedli, že „Svatý stolec pracuje na zformulování nezbytných objasnění“. Papež František již dříve odmítl potvrdit nebo vyvrátit tvrzení bývalého papežského velvyslance ve Washingtonu Carla Marii Vigana z 26. srpna, že hlava římskokatolické církve už v roce 2013 věděla o podezřeních ze sexuálního zneužívání, kterých se údajně dopouštěl kardinál McCarrick.

Novináři se následně papeže ptali, zda jsou pravdivá tvrzení, že o McCarrickovi v roce 2013 s Viganem hovořil. Ptali se ho také na Viganova tvrzení, že McCarrick už byl tehdy pod sankcemi, ale že ho papež rehabilitoval. František odpověděl, že Viganův dokument četl a že věří, že si novináři udělají vlastní úsudek. „Já k tomu neřeknu ani slovo,“ reagoval tehdy.

Papež František přijal rezignaci kardinála McCarricka, jednoho z předních představitelů katolické církve v USA, teprve letos v červenci. Bývalý washingtonský arcibiskup se stal terčem obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů.

 

Autor: ČTK  Foto: CC Search, Vatikán

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář