Vatikán prodal kontroverzní nemovitost v Londýně, ztráta je 3,5 miliardy korun

Vatikán – Vatikán prodal luxusní nemovitost v Londýně, která se v posledních letech stala centrem jednoho z nejzávažnějších finančních skandálů kolem hospodaření církevního státu. O dokončení transakce v pátek informovala správa vatikánského majetku APSA. Rozdíl mezi náklady na koupi a správu nemovitosti a její prodejní cenou představuje pro církevní stát ztrátu zhruba 140 milionů eur (3,5 miliardy korun). APSA uvedla, že ztrátu nepokryje s pomocí darů od věřících.

Nevýhodná transakce v Londýně poukázala na špatnou správu nemovitostního portfolia, které držel vatikánský státní sekretariát, a na jiné nesrovnalosti v hospodaření vatikánských úřadů. Kvůli tomu čelili obvinění ze zpronevěry správce fondu Alberto Perlasca a jeho nadřízený kardinál Angelo Becciu. Perlasca začal s vyšetřovateli plně spolupracovat, zatímco Becciu tvrdí, že se ničeho špatného nedopustil. Kardinál patří k hlavním obžalovaným ve vatikánském procesu, který se zabývá postupem církevních činitelů a realitních makléřů zapojených do transakce. Již dříve papež František zbavil Becciua úřadu a funkcí.

Vatikánu se podařilo prodat nemovitost za zhruba 210 milionů eur. Na koupi budovy vynaložil zhruba 300 milionů eur, což analytici považovali za silně nadhodnocenou cenu. Dalších nejméně 50 milionů eur utratil za poplatky, odměny a náklady spojené s údržbou a opravami.

Nemovitost získal americký investiční fond Bain Capital, mezi jehož zakladatele patří republikánský senátor a neúspěšný kandidát na prezidenta ve volbách v roce 2012 Mitt Romney. V prvním kole soutěže projevilo o nemovitost zájem 16 subjektů, napsal v prohlášení Vatikán.

APSA uvedla, že ztrátu pokryla rezervními fondy vatikánských úřadu a nevyužila k tomu ani Svatopetrský haléř, což je označení pro tradiční únorovou sbírku ve farnostech, která má papeži umožnit pomáhat jménem církve lidem v nouzi, ani jiné dary od věřících.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 2. července 2022 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář