Křesťan dnes

Vatikán stáhl známky s papežem vyobrazeným jako Jindřich Mořeplavec

Vatikán – Vatikán nechal stáhnout z prodeje známky, na kterých byl papež František zobrazen tak, aby připomínal portugalského prince Jindřicha Mořeplavce, který je považován za jednoho ze zakladatelů někdejší portugalské koloniální říše. Známky byly zhotoveny u příležitosti Světových dnů mládeže, které se v srpnu uskuteční v portugalské metropoli. Podle italského tisku ale známka vyvolala u papeže nevoli. František nedávno odmítl církevní doktrínu, která ospravedlňovala kolonizaci Latinské Ameriky.

Známka zobrazovala papeže v čele zástupu mladých lidí na Památníku objevitelů v Lisabonu. Papež tak byl vyobrazen na podobném místě, na kterém se na památníku nachází socha Jindřicha Mořeplavce. Tento vlivný člen portugalské královské rodiny financoval v 15. století portugalské námořní expedice a je považován za jednoho ze zakladatelů portugalské koloniální říše.

SOUVISEJÍCÍ Ve vatikánském legislativním orgánu budou smět poprvé zasednout ženy

Podle Vatikánu však známka vyvolala „různé negativní komentáře“. Zobrazení papeže na památníku podle některých připomínalo „koloniální minulost, která je velmi vzdálená poselství univerzálního bratrství papeže Františka“.

Podle italského tisku známka vyvolala nevoli samotného papeže. V březnu hlava katolické církve odmítla takzvanou objevitelskou doktrínu, kterou církev od 15. století legitimizovala zabírání půdy původních obyvatel obou Amerik pod záminkou šíření křesťanské víry. Papež František pochází z Argentiny, bývalé španělské kolonie, a několikrát projevil pochopení pro domorodé národy, které se staly oběťmi evropské kolonizace.

Sporný je i samotný Památník objevitelů. Část Portugalců poukazuje na to, že jej nechal postavit na přelomu 50. a 60. let minulého století autoritářský pravicový režim Antónia Salazara. Měl být oslavou portugalské koloniální říše, která se však v té době začala již rozpadat.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. května 2023 Foto: Pixabay – Vatikán

Exit mobile version