Vatikán vybízí polské biskupy k aktivním krokům proti zneužívání

Varšava – Maltský arcibiskup Charles Scicluna, považovaný za vatikánského prokurátora pro sexuální zločiny, naléhal v pátek na polské katolické biskupy, aby přešli „od papírů k činům“ při ochraně dětí a mládeže před sexuálním zneužíváním duchovními. Uvedla to polská média. Scicluna jednal s biskupy o svých zkušenostech z odhalování sexuálních zločinů poté, co polská církev přiznala, že v minulosti věděla o stovkách případů, kdy kněží zneužívali nezletilé, napsala agentura AP.

„Neexistuje žádný souhlas s jakýmkoli utajováním případů sexuálního zneužívání nezletilých,“ prohlásil Scicluna na tiskové konferenci po dvoudenním zasedání polského episkopátu ve Walbrzychu. Biskup Piotr Libera označil Sciclunovy poznámky ohledně ochrany dětí a mládeže za „mimořádně zajímavé“.

Scicluna řekl novinářům, že by rád „povzbudil polské biskupy, aby uskutečnili velmi dobré pokyny, které sami přijali“ v roce 2013. Dodal přitom, že pouhé pokyny nestačí, musí se také naplnit.

„Je třeba přejít od papíru k činům. V každé farnosti musí lidé vědět, na koho se mají obrátit, pokud mají problém,“ zdůraznil. Poznamenal také, že je snadné na někoho ukázat prstem, ale je těžší podezření vyšetřit. „Výlučně vnitřním vyšetřováním nepřesvědčíme nikoho,“ dodal.

Scicluna, maltský arcibiskup a odborník na církevní právo, sehrál pro papeže Františka klíčovou roli při odhalování faktů o sexuálním zneužívání a utajování těchto případů v Chile. V únoru ve Vatikánu hovořil o prevenci sexuálního zneužívání na summitu církevních představitelů, svolaném Františkem v reakci na krizi, kterou vyvolaly sexuální zločiny duchovních a jejich utajování a která se projevila oslabením důvěryhodnosti církve.

Polští biskupové v březnu přiznali, že měli ve svých řadách téměř 400 sexuálních predátorů. V převážně katolické bezmála čtyřicetimilionové zemi čelila církev silné kritice za to, že kryla případy zneužívání a že duchovní, kteří je měli na svědomí, přesouvala z farnosti do farnosti a nezakázala jim pracovat s dětmi. Jen zlomek případů se dostal před soud. Ten v jednom případě nařídil církevnímu řádu vyplatit milion zlotých (asi šest milionů Kč) odškodnění ženě, kterou kněz jako třináctiletou dívku unesl, zadržoval a zneužíval.

Nezávislý dokumentární film minulý měsíc přinesl svědectví lidí, kteří byli jako děti znásilňováni nebo zneužíváni polskými duchovními. Snímek přiměl hlavu polské církve Wojciecha Polaka k omluvě obětem, ale někteří jiní biskupové zpočátku nad snímkem jen krčili rameny.

Nezdá se však, že by tato odhalení výrazně podkopala autoritu církve mezi polskými věřícími. Mnozí soudí, že zneužívání představuje problém jednotlivců a že církev je kritizována nespravedlivě, poznamenala AP.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Twitter – arcibiskup Charles Scicluna

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář