Vatikán vyšetřuje obvinění proti osobnímu sektetáři Jana Pavla II.

Varšava – Vatikán vyšetřuje obvinění vznesená proti kardinálovi Stanislawu Dziwiszovi, osobnímu sekretáři někdejšího papeže Jana Pavla II. Jeho kritici tvrdí, že zametal pod koberec zprávy o sexuálním zneužívání, kterého se dopouštěli zástupci katolické církve. V sobotu o tom informovala agentura DPA.

Na žádost Svatého stolce se na deset dnů do Polska vypravil emeritní arcibiskup janovský, kardinál Angelo Bagnasco. „Důvodem návštěvy byla i zveřejněná obvinění na adresu kardinála Dziwisze, že se během svého působení ve funkci arcibiskupa krakovského v letech 2005 až 2016 dopustil zanedbání,“ uvedla papežská nunciatura v Polsku.

Polská zpravodajská televize TVN24 loni na podzim vysílala reportáž, podle které nejbližší spolupracovník papeže Jana Pavla II. kryl případy sexuálního zneužívání v katolické církvi. Týkalo se to například bývalého amerického kardinála Theodora McCarricka, který podle závěrů vyšetřování zneužíval děti i dospělé a zneužíval své moci nad seminaristy. Dziwisz je také podezřelý, že zametal pod koberec případy zneužívání dětí i v rodném Polsku.

Dziwisz po odvysílání reportáže všechna obvinění odmítl a označil je za pomlouvačná. Předseda polské biskupské konference Stanislaw Gondecki tehdy řekl, že doufá, že všechny otázky, které dokument vyvolává, vyjasní vatikánská komise.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. června 2021 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář