Křesťan dnes

Vatikán: Žena bude poprvé zastávat vedoucí pozici ve státním sekretariátu

Vatikán – „Ano, je to skutečně poprvé, co bude žena zastávat vedoucí pozici ve státním sekretariátu. Papež učinil inovativní rozhodnutí, které je určitě, nehledě na mne samotnou, známkou pozornosti vůči ženám,“ uvedla pro Vatikánský rozhlas Di Giovanniová.

Sekce pro vztahy se státy Státního sekretariátu Svatého stolce, srovnatelná s ministerstvem zahraničí, má od středy novou zastupující sekretářku. Po papežském jmenování se jí stává italská právnička dr. Francesca Di Giovanniová.

Tato šestašedesátiletá Sicilanka pracuje ve státním sekretariátu téměř 27 let. Předtím působila v právně-administrativním odvětví Mezinárodního centra Díla Mariina (Hnutí fokoláre).

V sekci pro vztahy se státy vatikánského státního sekretariátu se zaměřovala na multilaterální odbor, a tudíž na otázky migrantů a uprchlíků, mezinárodního humanitárního a soukromého práva, komunikace, postavení žen a intelektuálního vlastnictví.

Tutéž agendu bude nadále sledovat v nové funkci, kterou dosud žádná žena nezastávala. Sekce pro vztahy se státy, vedená arcibiskupem Richardem Gallagherem, má již jednoho podsekretáře – mons. Miroslawa Wachovského, který se zabývá zejména bilaterální diplomacií.

Jmenování druhého podskretáře se podle Vatikánského rozhlasu očekávalo již několik let. To, že papež Františel svěří tuto úlohu ženě, bylo velkým překvapením, potvrdila Francesca Di Giovanniová pro Vatikánský rozhlas.

 

-red-  Datum: 16. ledna 2020  Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Exit mobile version