Vatikán zvažuje blahořečení Roberta Schumana, který stál u evropské integrace

Vatikán – Bývalý francouzský ministr zahraničí Robert Schuman, který je považován za jednoho z otců evropské integrace, by mohl být prohlášen za blahoslaveného. Papež hodlá v následujících měsících udělit Schumanovi přídomek ctihodný, což je úvodní stupeň kanonizačního procesu, napsala agentura AFP. Pro blahořečení je však nutné prokázat existenci alespoň jednoho zázraku.

Podnět k blahořečení politika podalo biskupství ve východofrancouzských Métách (Metz), kde Schuman v roce 1963 zemřel. Vedoucí vatikánské Kongregace pro blahořečení a svatořečení Marcello Semeraro potvrdil, že papež František v příštích měsících uzná Schumana za ctihodného. To je považováno za předstupeň k blahořečení, u kterého je ale nutné prokázat jeden zázrak v souvislosti s posuzovanou osobností. Ke svatořečení je pak nutné prokázat existenci ještě jednoho zázraku.

Papež se k uznání náboženských ctností rozhodl kvůli přispění Schumana k obnově mírového soužití v Evropě po druhé světové válce. Schuman se podílel na zrodu Evropského sdružení uhlí a oceli (ESUO), které se stalo jedním ze základních kamenů dnešní Evropské unie.

„Schumanovo dílo spočívalo v ukončení toho ďábelského kruhu války, ponížení poražených, chuti po odvetě a další války,“ uvedl páter Bernard Ardura, který se ve Vatikánu zabývá podněty k blahořečení několika francouzských osobností. Samotný Schuman byl sice praktikující katolík, ke své víře se však veřejně příliš nevyjadřoval a ani ji nedemonstroval.

Vatikán evropskou integraci od počátku podporoval, jeho představitelé ale opakovaně kritizovali, že se integrace vzdaluje „duchovním kořenům Evropy“.

Zařazení politiků mezi osobnosti, které uctívá katolická církev, je v posledních desetiletích spíše vzácné. Mezi blahořečenými a svatými v uplynulých stoletích je však celá řada členů panovnických a šlechtických rodů, kteří vykonávali také politické funkce. Například v roce 2004 byl blahořečen poslední rakousko-uherský císař Karel I.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. dubna 2021 Foto: Wikimedia Commons – Robert Schuman

Tags: ,,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář