Vatikán zveřejnil, jak hospodaří s dary papežovi, na charitu jde šestina útrat

Vatikán – Vatikán poprvé zveřejnil podrobný přehled o tom, jak hospodaří se svatopetrským haléřem, tedy dary a příspěvky, které zasílají papeži věřící. Z výdajů, které v loňském roce činily zhruba 65,3 milionů eur (1,6 miliardy korun), většina mířila na pokrytí nákladů na fungování vatikánských úřadů a příspěvky dalším církevním organizacím. Zhruba deset milionů eur (247 milionů korun) Vatikán použil na charitu a sociální projekty, uvedla agentura AP. Dary a příspěvky ve srovnání s rokem 2019 výrazně klesly.

Správce vatikánských financí Juan Antonio Guerrero uvedl, že Vatikán poprvé zveřejnil podrobný přehled o hospodaření s prostředky ze svatopetrského haléře, protože chce zprůhlednit své finance. Podle něj věřící mají právo vědět, jak se hospodaří s jejich prostředky.

SOUVISEJÍCÍPremiér Fiala se ve Vatikánu setká s papežem, řeč bude i o Ukrajině

Ze svatopetrského haléře v roce 2021 Vatikán utratil 65 milionů eur, příjmy z darů a příspěvků ale činily pouze 47 milionů eur. Rozdíl pokryly rezervy a majetek fondu. Mezi lety 2019 a 2020 ale fond přišel o téměř pětinu příjmů. Podle Guerrery to způsobila pandemie covidu-19, během které se snížil počet lidí v kostelech, a tudíž i výběr příspěvků. Podle agentury Reuters se ale mnoho katolíků domnívá, že menší dary papežovi jsou důsledkem finančních skandálů ve Vatikánu, například sporného nákupu luxusní nemovitosti v Londýně. Na transakci, kterou teď přezkoumává vatikánský soud, církevní stát prodělal stovky milionů eur.

Z výdajů fondu bylo 55 milionů eur použito na náklady spojené s fungováním vatikánských úřadů, diplomacie či na pomoc chudším diecézím. Deset milionů eur Vatikán vyčlenil na přímou podporu charitativním a sociální projektům, a to hlavně v Africe a v Asii.

Nejvíce peněz dostává papež od věřících v USA, na které připadá zhruba 30 procent příjmů svatopetrského haléře. Zhruba 11 procent příjmů pochází z Itálie a pět procent z Německa.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 20. června 2022 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář