Vatikánské rádio spouští zpravodajskou relaci v latině

Vatikán – Vatikánské rádio v sobotu spustilo zpravodajskou relaci v jazyku Julia Caesara a Cicerona, informovala agentura Reuters. Zpravodalský blok v latině se bude nazývat Hebdomada Papae, Notitiae Vaticanae latine reddiate (Papežův týden, vatikánské zprávy v latině). Jde o další iniciativu Vatikánu jak rozšířit užívání latiny, která dříve patřila k základům západní vzdělanosti a nyní zůstává jazykem obřadů římskokatolické církve.

Po pětiminutovém bloku zpráv v latině na Radio Vaticana bude vždy následovat půlhodinový pořad věnovaný latinské konverzaci a tipům v italštině, jak latinu používat v moderním světě. Relaci bude připravovat zpravodajský tým rozhlasové stanice a vatikánské oddělení, v němž se překládají oficiální dokumenty do latiny.

„Chtěli jsme, aby oficiální jazyk církve zazněl i ve zprávách, podobně jako denně vysíláme mši v latině,“ řekl Andrea Tornielli, který řídí oddělení mediálních služeb Vatikánu.

Tento týden začala italská knihkupectví prodávat první knihu křížovek v latině a klasické řečtině. Obchodník Luca Desiata, který knihu křížovek vydal, si myslí, že zájem o latinu oživil internet, třebaže mnohé školy po celém světě s její výukou končí.

„Máte teď Wikipedii v latině (Vicipaedia Latina), ve světě existuje kolem 40 facebookových skupin v latině a papežův twitter v latině sleduje bezmála milion lidí,“ řekl Desiata agentuře Reuters. „To na mrtvý jazyk není špatné,“ dodal. Vydat křížovky knižně ho napadlo po pěti letech, co na internetu vydával týden co týden časopis rébusů a hádanek v latině, který přitáhl 10.000 odběratelů.

Někteří lidé se snaží latinu oživit zaváděním nových slov pro věci, které za doby římské říše neexistovaly. Carlo Egger, jeden z předních vatikánských latiníků, před několika lety například navrhl spojení „machina linteorum lavatoria“ pro pračku, „escariorum lavator“ pro myčku nádobí a „autocinetorum lavatrix“ pro automyčku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Radio Vaticana

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář