Vatikánské soudy budou moci zabývat obžalobami proti biskupům a kardinálům

Vatikán – Prvoinstanční vatikánské soudy se budou moci zabývat obžalobami v trestních záležitostech vznesených proti kardinálům a biskupům. Počítá s tím nový zákon vydaný papežem Františkem. V současnosti může tyto církevní hodnostáře soudit jen vyšší soud, kde zasedají tři kardinálové, uvedla agentura AP. I nadále ale soudy budou smět obžaloby projednávat až po udělení souhlasu ze strany hlavy katolické církve.

Změnu papež František odůvodnil potřebou stanovit v justičních řízeních rovnost mezi všemi členy církve. Předchozí úpravu označil za privilegium. Podle agentury AP nový právní předpis zapadá do snahy papeže potírat korupci ve Vatikánu a Římské kurii, ústředním aparátu katolické církve. Ve čtvrtek papež schválil protikorupční pravidla, které mají zamezit rozdávání hodnotných darů vatikánským hodnostářům.

Obžaloby kardinálů a biskupů nejsou ve Vatikánu příliš časté. Před soudem by mohl stanout kardinál Angelo Becciu, který rezignoval na své funkce a je vyšetřován kvůli nejasnostem v hospodaření v době, kdy působil na Státním sekretariátu. Mezi pochybnými transakcemi je akvizice nemovitosti v Londýně v hodnotě 200 milionů dolarů (4,7 miliardy Kč). Podle italského tisku se vyšetřování vatikánských úřadů blíží ke konci. Kardinál Becciu ale pochybení odmítl.

V trestních věcech vatikánské soudy v minulosti odsoudily bývalé zaměstnance či řadové duchovní. Trest ve výši 18 měsíců odnětí svobody dostal bývalý komorník papeže Benedikta XVI. Paolo Gabriele za krádež dokumentů. Za únik informací byl v roce 2016 odsouzen také řadový kněz Lucio Ángel Vallejo Balda, kterého papež František pak omilostnil. Jeden rok odnětí svobody dostal v roce 2017 bývalý šéf vatikánské dětské nemocnice Bambino Gesù Giuseppe Profitti za zpronevěru fondů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. května 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

2 Komentáře

  1. Skvelé. Ako ďalší krok by malo nasledovať nahlasovanie násilných zločinov, o ktorých sa dozvedeli kňazi v spovednici sekulárnym orgánom činným v trestnom konaní.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář