Vatikánský rozhlas: Kanada zavírá hospice, které nechtějí vykonávat eutanázii. Alvarová tvrdí, že se jedná o hoax

Kanada – Kanadská vláda stahuje finanční příspěvek z veřejných zdrojů těm hospicům, které nesouhlasí s prováděním eutanázie ve svých strukturách. V praxi to znamená, že mnoho těchto zařízení bude zlikvidováno. „Namísto rozvíjení kultury péče se řítíme směrem ke smrti na požádání,“ píší podle Vatikánského rozhlasu kanadští biskupové. A

První obětí nových směrnic bude Hospic Irene Tomas v Landner na předměstí Vancouveru, který eutanázii rozhodně odmítá. „Je to zejména otázka peněz. Eutanázie je levnější než podpora a rozvíjení paliativní péče,“ uvedla Nancy Macey, zakladatelka a ředitelka instituce, poté, co dostala zprávu, že od příštího roku nedostane státní příspěvek. Ve stejné situaci se ocitly všechny hospice, doposud z 50% financované státem, které provádění eutanázie odmítly. Ministr zdravotnictví uvedl, že „díky těmto opatřením bude eutanázie plně dostupná, v opačném případě by totiž mohl někdo obviňovat vládu z porušování lidských práv.“

Křesťané, židé a muslimové v ČR jsou proti eutanazii

Zákon o eutanázii byl v Kanadě přijat v roce 2016 a od té doby se „kultura smrti“ stále více rozmáhá. V této chvíli, jak píší kanadští biskupové, země směřuje k otevření nové kapitoly „smrti na přání“. V souladu s navrhovanými předpisy by byl každý nevyléčitelně nemocný nebo nesvéprávný člověk kandidátem pro eutanázii. „Kdyby všichni Kanaďané měli přístup k profesionální paliativní péči, dožadovalo by se smrtonosné injekce méně lidí. Namísto rozvíjení kultury péče se řítíme směrem ke smrti na požádání“ – zdůrazňují biskupové a varují před dramatickými důsledky těchto rozhodnutí.

Alexandra Alvarová, autorka známé knihy o dezinformacích dala zprávu z Vatican News v neděli na svém facebooku na pravou míru.

„Jak je to doopravdy, se dočtete zde, v seriózním tisku. Jde o lokální smlouvu jednoho hospice u nás ve Vancouveru s místní zdravotnickou institucí, která má v zásadách spolupráce umožnění přístupu k informacím o eutanazii, a hospic pobíral jejich podporu, ale pak si to rozmyslel a nechtěl o ní pacientům poskytovat informace (nechtěla paní ředitelka, hospic religiózní není). Kanada zavedla možnou eutanazii nedávno, čili musí existovat jednotná politika o tom, jak o ní informovat, aby si lidi nesháněli informace ze zaručeně ‚objektivních‘ zdrojů pod rukou, ale věděli, kde sehnat informace, které platí. Povinnost informovat je v zákoně. Nikoli povinnost provádět. Výhrada svědomí platí i zde.“

Podle Alvarové je to hoax, informuje Forum 24.  „Jde o výroky jedné paní, bývalé ředitelky zmíněného hospicu. Skutečnost je jako obvykle složitější a nezpůsobila by tak účinné ‚pobouření‘. Pro úplnost dodávám, že jsem proti eutanazii.“

Česká biskupská konference odmítne připravovaný zákon o eutanazii

 Proti veškerým formám eutanazie se v souvislosti s přípravou zákona, který by asistované sebevraždy umožnil, koncem ledna vyslovila Česká biskupská konference (ČBK). Podle generálního sekretáře Stanislava Přibyla je připravena svůj názor uplatnit v připomínkovém řízení. Návrh zákona o eutanazii, na kterém se podílejí poslanci ANO a Pirátů, chtějí podle dřívějších vyjádření autoři předložit Sněmovně na přelomu února a března.

Přibyl po dnešním jednání konference novinářům řekl, že se podle dosavadních jednání zdá, že návrh takzvaně spadne pod stůl. Iniciativa má z dosud učiněných pokusů nicméně nejblíže k prosazení, upozornil. ČBK jako organizace, která může připomínkovat legislativu během přípravy, podle něj svůj názor uplatní hned po zveřejnění návrhu.

„Stavíme se proti veškerým formám eutanazie – to znamená přímého, uváženého a úmyslného ukončení života – a také asistované sebevraždy – tedy přímé, uvážené a úmyslné pomoci při spáchání sebevraždy,“ stojí v prohlášení ČBK. Obojí podle konference zásadně odporuje hodnotě lidského života a v důsledku toho je takové jednání mravně a nábožensky špatné a mělo by být zakázáno.

Proti uzákonění asistované sebevraždy a eutanazie vystoupili věřící různých náboženství již dříve. Návrh kritizují i provozovatelé hospiců, kteří jsou často navázáni na některou z církví, a část lékařů. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček počátkem prosince uvedl, že prezident zákon o eutanazii nikdy nepodepíše.

Poslanec Lukáš Bartoň (Piráti) již dříve k zákonu řekl, že pacient by nesměl být při rozhodování o eutanazii pod finančním tlakem ani tlakem žádné zájmové skupiny. Spolu s uzákoněním eutanazie by se také podle autorů návrhu měla rozvíjet péče o umírající, která se věnuje mírnění bolesti, ale i psychologické práci s rodinou i umírajícím.

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: Vatikánský rozhlas, ČTK  Datum: 8. března 2020  Foto: Wikimedia Commons – kanadský premiér Justin Trudeau

Tags: ,,,

3 Komentáře

  1. Karel Konečný

    Podle mě v otázce eutanázie se nejedná o rozhodování shora, ale o výsledek tlaku lidí, kteří jsou v depresích a špatném psychické stavu, vlivem různých nemocí, a nešťastných událostí. Pak jsou tu lidé, kteří trpí frustrací z nenaplněných svých cílů a přání, takže těch lidí je poměrně hodně. Vše se to týká rozhodování lidí u moci, buď v souladu s přáním lidí nebo proti přání lidí. Důležitá je úroveň vzdělání společnosti, když je ta úroveň nízká, pak z toho také pramení mnoho problémů společnosti, kde lídři jsou obrazem společnosti, neschopni rozumět a chápat realitu.

    Odpověď
  2. U nás to vyřeší egoističtí italští lyžaři a profesionální doktoři co ordinují místo toho být v karanténě.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář