Vatikánský rozhlas: Vincent Lambert byl odpojen od výživy a hydratace

Francie – Z rozhodnutí lékařů a francouzského soudu byla zahájena procedura vedoucí k usmrcení Vincenta Lamberta. Jeho lékař Vincent Sanchez informoval rodinu, že v úterý ráno nemocnice přistoupila k úkonům předvídajícím naprosté upuštění od podávání výživy a vody. Po nehodě na motorce v roce 2008 je Vincent Lambert ochrnutý a žije ve stavu minimálního vědomí. Není však připojen k dýchacímu přístroji ani k dalším přístrojům, které by ho uměle udržovaly při životě.

Zahájená procedura je již druhým pokusem odsoudit tohoto dvaačtyřicetiletého muže k smrti žízní a hladem. Před více než měsícem, 20. května, ji přerušil verdikt pařížského odvolacího soudu. Minulý pátek však nejvyšší francouzská soudní instance toto rozhodnutí zamítla a dovolila, aby lékaři přestali podávat pacientovi výživu a vodu.

Na záchranu Vincenta Lamberta apelovala v pondělí Ženevě na fóru OSN jeho matka. Letos 4. května Výbor této organizace pro práva postižených lidí totiž požádal Francii, aby pozastavila úkony vedoucí ke smrti tohoto pacienta, dokud OSN jeho případ nepřezkoumá. Po vyčerpání veškerých možností ve své vlasti se Viviane Lambert obrátila na OSN s prosbou o novou intervenci. „Přicházím k vám s mateřským srdcem na dlani,“ řekla žena. „Vincent nemluví, to však neznamená, že se s ním nelze dorozumět. Není rostlinou. Reaguje, navazuje vztahy a plakal, když jsme ho informovali o rozhodnutí lékařů,“ řekla na fóru OSN Viviane Lambert.

„V jakémkoli jiném kontextu je zabití hladem a dehydratací považováno za zločin proti lidskosti,“ řekla v prohlášení z 28. června Alexandra Snyderová, výkonná ředitelka organizace Life Legal, která obhajuje zranitelné a utlačované osoby, uvádí Catholic Herald.

„Přesto ve Francii, stejně jako ve Spojených státech, běžně ukládáme tento typ mučivé smrti lidem, kteří jsou postiženi. To se ale musí zastavit. Zdravotní postižení by nemělo být trestáno smrtí.“

Eutanazie je ve Francii nezákonná. Zákon z roku 2005 však umožňuje lékařům upustit od používání „disproporcionálních“ léčebných postupů „bez jiného efektu než umělého udržení života“.

Vatikánští představitelé podle Catholic Herald minulý měsíc odsoudili zastavení přísunu tekutin a potravy pro Lamberta.

Ve společném prohlášení z 21. května kardinál Kevin Farrell a arcibiskup Vincenzo Paglia řekli, že přerušení dodávání stravy a hydratace znamená „vážné porušování zákonů o důstojnosti osoby.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn- Vatikánský rozhlas Datum: 3. června 2019 Foto: Facebook – Vincent Lambert

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář