Ve sporu o Květnou zahradu bude rozhodovat soud v Kroměříži

Kroměříž – Krajský soud v Brně zamítl žádost olomouckého arcibiskupství, aby v jeho sporu s Národním památkovým ústavem (NPÚ) o vlastnictví Květné zahrady v Kroměříži rozhodoval jiný než kroměřížský okresní soud. ČTK to dnes řekla mluvčí krajského soudu Eva Sigmundová. Další jednání ve věci zatím nebylo nařízeno.

První stání v kauze se u soudu v Kroměříži mělo původně konat 2. listopadu, na poslední chvíli bylo ale zrušeno. Právníci arcibiskupství podali návrh na přesunutí jednání k jinému soudu. „Obáváme se atmosféry, která by mohla u soudu v Kroměříži panovat. Vždyť budova soudu s Květnou zahradou dokonce sousedí,“ uvedl mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

Květnou zahradu stát církvi v restitucích nevydal. Arcibiskupství je přesvědčeno, že zahrada tvoří celek s kroměřížským zámkem a Podzámeckou zahradou, které při církevních restitucích naopak získalo zpět. Národní památkový ústav už dříve ČTK oznámil, že zahradu nevydal kvůli pochybnostem o splnění zákonných podmínek pro vydání.

Žalobu ohledně vlastnictví jedné z nejvýznamnějších zahradních památek v celosvětovém měřítku, která je stejně jako zámek a Podzámecká zahrada zapsaná na seznamu UNESCO, podalo arcibiskupství v červnu.

Reklama

 

Stát se rozhodl vydat církvi kroměřížský zámek a Podzámeckou zahradu v rámci majetkového vyrovnání s církví v roce 2015. Květnou zahradu vydat odmítl, protože její historický areál je provázán s novostavbami, které podle NPÚ nelze vyčlenit, podle zákona o restitucích tak nemohou být vydány. V Květné zahradě před třemi lety skončily práce za 230 milionů korun, díky nimž se asi třetina zahrady vrátila do podoby ze 17. století.

Kroměřížská Květná zahrada je známá též pod názvem Libosad. Dnes je prakticky jediným představitelem takto komponovaného celku v Evropě. Zahradu nechal vybudovat v druhé polovině 17. století olomoucký biskup Karel z Lichtensteinu-Castelkorna.

 

Autor: ČTK Foto: zamek-kromeriz.cz 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář