Ve Staré Boleslavi chystají opravu Staroboleslavské brány, má začít příští rok

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav – Kapitula svatých Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi nechá opravit Staroboleslavskou bránu nedaleko baziliky sv. Václava ve Staré Boleslavi. Brána z roku 1351 byla součástí původního opevnění města, je v ní archeologická expozice. Kompletní rekonstrukce by mohla začít příští rok, vyjde zhruba na 60 milionů korun, část pokryje evropská dotace. ČTK to dnes řekl probošt kapituly sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi Libor Bulín.

„Brána je staticky v pořádku, potřebuje ale běžnou údržbu, a chceme řešit velmi špatný přístup, ideálně bychom do ní chtěli umístit výtah,“ řekl Bulín. V třípatrové budově brány je dlouhodobá archeologická expozice, součástí jsou například nálezy z průzkumu z roku 1992. Na obnově brány bude kapitula spolupracovat s památkáři.

„Zrušili jsme zastaralou expozici a v období adventu 2022 zde bude připravena expozice betlémů s doprovodným programem pro školy i rodiny,“ řekla ČTK ředitelka Informačního a kulturního centra Stará Boleslav Zdeňka Tichá. Po opravě se nepočítá s návratem archeologické expozice.

Takzvaná východní brána se dochovala jako jedna ze dvou. Byla součástí opevnění, které nechal postavit Karel IV. a v 16. století zchátralo. Hranolová věž má průjezd s lomeným portálem, v 17. století prošla barokními úpravami.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 14. listopad 2022 Foto: Wikimedia Commons –

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář