Ve svatovítské katedrále bude ekumenická modlitba za Alžbětu II.

Praha – Ve svatovítské katedrále v Praze se ve čtvrtek 15. září od 18:00 uskuteční ekumenická modlitba za královnu Alžbětu II. Panovnice, která stála v čele britské monarchie 70 let a byla také nejvyšší představitelkou anglikánské církve, zemřela minulý týden v 96 letech. Setkání ve svatovítském chrámu pořádá Arcibiskupství pražské, Ekumenická rada církví a Anglikánská evropská diecéze. ČTK to sdělil mluvčí pražského arcibiskupství Jiří Prinz. Modlitební setkání se uskuteční ve spolupráci s velvyslanectvím Velké Británie. Akci bude přenášet Česká televize.

Po smrti královny byl jejím nástupcem prohlášen nejstarší syn princ Charles, který se stal novým králem Karlem III. Titul získal ihned po královnině úmrtí, musel však být podle pravidel ve funkci potvrzen takzvanou Nástupnickou radou při speciálním ceremoniálu.

Alžběta II. skonala na zámku Balmoral na Skotské vysočině, rakev s jejími ostatky byla v neděli převezena do Edinburghu. V tamní katedrále svatého Jiljí bude veřejně vystavena do úterý, pak bude letecky přepravena do Londýna. Státní pohřeb královny Alžběty II. se uskuteční v londýnském Westminsterském opatství 19. září.

Nový král Karel III. vyhlásil na ten den státní svátek. Očekává se, že panovnici do té doby přijdou vzdát hold miliony lidí. Posledního rozloučení s britskou královnou Alžbětou II. se za Českou republiku zúčastní premiér Petr Fiala (ODS).

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – královna Alžběta.

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář