Ve vatikánské komisi pro nezletilé zasedne oběť sexuálního násilí

Vatikán – Papež František jmenoval do vatikánské komise na ochranu nezletilých chilského novináře, kterého sexuálně zneužil kněz. Juan Carlos Cruz patří mezi muže, kteří vypovídali v případě kněze Fernanda Karadimy, který byl v roce 2018 zbaven kněžských povinností kvůli řadě případů zneužití, uvedla agentura AP. Skandál kolem Karadimova počínání již deset let otřásá katolickou církví v Chile.

SouvisejícíSexuální zneužívání v církvi

Cruz a další dva muži v minulosti o případu kněze Karadimy přímo jednali s papežem. František na případ změnil názor: původně se zastával biskupa, který Karadimovo počínání kryl a toleroval. Za mylný úsudek se papež František dotčeným omluvil.

Karadima byl církví potrestán již v roce 2011, o sedm let později jej pak papež zbavil kněžských povinností. Před civilním soudem ale charismatický farář nikdy nestanul, protože jeho činy byly v té době již promlčené.

V roce 2018 byli kvůli Karadimově kauze rezignovali také dva chilští biskupové. Soud přikázal chilské katolické církvi vyplatit odškodnění třem mužům, které kněz v minulosti sexuálně napadl. Mezi odškodněnými byl i Cruz. Chilský parlament navíc v roce 2019 schválil zákon, který církevním hodnostářům přikazuje informovat státní zastupitelství o případech napadení a zneužití nezletilých osob.

V minulosti ve vatikánské komisi, která řeší také útoky na nezletilé, seděla Irka Marie Collinsová, která byla taktéž obětí sexuální násilí ze strany katolického kněze. V roce 2017 ale žena na funkci rezignovala a kritizovala liknavý a neprůhledný přístup představitelů katolické církve k tomuto tématu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. března 2021 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář